• 2013-11-20

Mrożek, Niemczyńska i Maj – spotkanie w dawnym Domu Literatów

Małgorzata I. Niemczyńska, autorka książki Mrożek. Striptiz neurotyka, spotka się 21 listopada o godzinie 18.00 z czytelnikami w nietypowym miejscu. Będzie to bar Green Way przy ul. Krupniczej 22, gdzie mieścił się dawniej Dom Literatów.

Spotkanie z Małgorzatą I. Niemczyńską w Krakowie, plakat (źródło: materiały prasowe)

Spotkanie z Małgorzatą I. Niemczyńską w Krakowie, plakat (źródło: materiały prasowe)

W Domu Literatów mieszkał nie tylko Sławomir Mrożek, lecz także m.in. Wisława Szymborska, Stefan Kisielewski, Jerzy Andrzejewski, Konstanty Ildefons Gałczyński czy Tadeusz Różewicz. Dla 21-letniego Mrożka maleńki pokoik przy Krupniczej był pierwszym samodzielnym mieszkaniem. W książce czytamy:

Mieszkańcy Krupniczej to galeria osobliwości. Wojenną traumę odreagowują śmiechem. Stanisław Dygat i Andrzejewski lubią dobijać się do sąsiadów w środku nocy, a gdy w końcu im się otworzy, grzecznie przepraszać, że nie mogą złożyć wizyty o tak późnej porze. Szymborska podrzuca znajomym sztucznego szczura, którego zamówiła u siostry pracującej w zakładach futrzarskich. Najbardziej hałaśliwy ze wszystkich jest jednak Gałczyński – oszałamiająco przystojny i zawsze modnie ubrany.

Spotkanie poprowadzi poeta Bronisław Maj. Podczas wieczoru pojawi się również pani Lola – legendarna szatniarka Domu Literatów.

Spotkanie z Małgorzatą I. Niemczyńską
Prowadzenie: dr Bronisław Maj
21 listopada 2013 r., godz. 18.00
Kraków, ul. Krupnicza 22

Dodaj komentarz