• 2013-11-20

Laureaci nagrody Perspektywa 2013

Elżbieta Benkowska, Julia Kolberger oraz Łukasz Ostalski to tegoroczni laureaci Nagrody im. Janusza Kuby Morgensterna Perspektywa 2013.

Laureaci Nagrody „Perspektywa” 2013 (od lewej): Łukasz Ostalski, Julia Kolberger i Elżbieta Benkowska fot. Kuźnia Zdjęć/SFP (źródło: materiały prasowe organizatora)

Laureaci Nagrody „Perspektywa” 2013 (od lewej): Łukasz Ostalski, Julia Kolberger i Elżbieta Benkowska fot. Kuźnia Zdjęć/SFP (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizatorami gali wręczenia nagrody byli: Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Studio Filmowe Zebra.

Elżbieta Benkowska za film Olena (produkcja GSF), Julia Kolberger za film Mazurek (produkcja Studio Munka-SFP) oraz Łukasz Ostalski za film Matka (produkcja GSF) otrzymali ex aequo Nagrodę im. Janusza Kuby Morgensterna Perspektywa. Perspektywa to nagroda przyznana za najbardziej obiecujący debiut dla reżysera, którego twórczość posiada wielki potencjał i perspektywę rozwoju na przyszłość. W Kapitule przyznającej nagrodę zasiadają: Jacek Bromski, Krystyna Cierniak-Morgenstern, Andrzej Kotkowski, Michał Kwieciński, Juliusz Machulski i Grażyna Torbicka.

W minionym roku obejrzeliśmy bardzo wiele filmów młodych twórców. Wśród nich zbrakło jednak wybijającej się fabuły pełnometrażowej. Dlatego zdecydowaliśmy się wyróżnić trzy krótkie metraże

– mówi Krystyna Morgenstern, przewodnicząca Kapituły Nagrody im. Janusza Kuby Morgensterna Perspektywa 2013.

Mazurek to opowieść o Urszuli (w tej roli Kinga Preis). Kobieta przygotowuje wielkanocne śniadanie na cześć córki i jej nowego narzeczonego. Kiedy córka przyjeżdża, okazuje się, że narzeczony jest od niej trzydzieści lat starszy. Śniadanie zamienia się w kolację, a Urszula przeżywa najgorszy dzień w swoim życiu. Producentem filmu jest Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

Nagroda Perspektywa jest o tyle wyjątkowa, że nie przyznaje jej żadne jury festiwalowe. Traktuję to wyróżnienie bardzo osobiście

– mówi Julia Kolberger, reżyserka filmu Mazurek.

Gala Nagród „Perspektywa” 2013 (od lewej): Grażyna Torbicka, Krystyna Cierniak-Morgenstern, Juliusz Machulski, Elżbieta Benkowska, Łukasz Ostalski i Julia Kolberger, fot. Kuźnia Zdjęć/SFP (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gala Nagród „Perspektywa” 2013 (od lewej): Grażyna Torbicka, Krystyna Cierniak-Morgenstern, Juliusz Machulski, Elżbieta Benkowska, Łukasz Ostalski i Julia Kolberger, fot. Kuźnia Zdjęć/SFP (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytułową Matkę (Małgorzata) gra Danuta Stenka. Małgorzata – na co dzień ważny polityk – jedzie do domu nad jeziorem. Jej syn – narkoman potrzebuje pomocy. Małgorzata prosi o wsparcie córkę. Na miejscu odkrywają półprzytomnego chłopaka i młodą dziewczynę. W obliczu tragedii ich wzajemne relacje komplikują się ujawniając skrywane urazy. Matka musi podjąć najtrudniejszą decyzję w życiu. Film powstał w Gdyńskiej Szkole Filmowej.

To jest ogromne wyróżnienie, ponieważ do tej pory tę nagrodę otrzymywali twórcy pełnometrażowych filmów fabularnych. Tym razem stało się inaczej, z czego bardzo się cieszę

– mówi Łukasz Ostalski, reżyser filmu Matka.

Olena to historia para młodych Ukraińców. Olena i Dima, podróżuje przez Polskę do Szwecji. W pociągu kradną ich portfel. Podczas bójki z Dimą, złodziej wyrzuca paszport na tory. Muszą go znaleźć zanim odpłynie prom. Przy okazji na jaw wychodzi prawdziwy powód ich podróży. Film zrealizowano w Gdyńskiej Szkole Filmowej.

Dla mnie każda nagroda jest ogromną motywacją i zarazem potwierdzeniem tego, że obrałam dobrą drogę i powinnam nią dalej podążać. Dotyczy to również nagrody Perspektywa

– mówi Ewa Benkowska, reżyserka filmu Olena.

Pierwszym laureatem Perspektywy – za rok 2011 – był Adrian Panek. Reżyser otrzymał statuetkę za swój debiutancki film Daas. Rok temu nagrodę dostali ex aequo: Maria Sadowska za Dzień kobiet oraz Bodo Kox za Dziewczynę z szafy.

Nagroda im. Janusza Kuby Morgensterna Perspektywa 2013
Uroczyste wręczenie tegorocznych Nagród odbyło się 18 listopada 2013 roku
Kino Kultura
Warszawa

Dodaj komentarz