• 2013-11-20

Książka w podróży koleją

W samo południe 27 listopada w holu dworca Wrocław Główny pojawią się znani goście. Wszystko po to, żeby uwolnić książki w ramach akcji bookcrossingowej mającej promować czytelnictwo.

„Książka w podróży” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Książka w podróży” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Marek Krajewski, Jacek Inglot i Ewa Skibińska pojawią się na dworcu w jednym celu – po to, żeby wraz z publicznością przeczytać fragmenty książek, a później je uwolnić zgodnie z idą bookcrossingu, czyli podróżującej książki. To nie lada gratka dla miłośników literatury i teatru, ponieważ po wspólnym czytaniu będzie można spotkać się z gośćmi dworca Wrocław Główny. Na koniec wydarzenia wystąpi również młody, awangardowy wrocławski Teatr Na Wagę, który odczyta na cztery głosy fragmenty utworów Sławomira Mrożka.

We wspólnym czytaniu weźmie udział także Jolanta Niwińska, która od 10 lat działa społecznie w Fundacji Bookcrossing.pl jako ogólnopolski koordynator akcji, pracując na rzecz uwolnienia książek i ożywienia czytelnictwa.

Pierwsze dziesięć osób, które pojawią się w holu dworca Wrocław Główny, może liczyć na małe upominki.

Polski ruch bookcrossingowy cieszy się od lat niesłabnącą popularnością wśród czytelników i może poszczycić się imponującą statystyką w skali światowej. W tym roku do tej idei dołączyła także Grupa PKP, otwierając dla uwolnionych książek nową przestrzeń dworców kolejowych. Od końca sierpnia z dworca Wrocław Główny w podróż udało się ponad 100 książek, a ponad 200 czeka na swoją kolej.

Półki bookcrossingowe podróżni i mieszkańcy znajdą również w Nowych Biurach Dworca (czynne od 7.00 do 21.00) na największych dworcach kolejowych w Polsce – Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Gdańsk Główny, Gdynia Główna, Katowice i Poznań Główny.

Jacek Inglot – pisarz science-fiction, autor między innymi powieści Inquisitor i Wypędzony

Marek Krajewski – autor kryminałów, zasłynął cyklem o Eberhardzie Mocku, którego losy można śledzić między innymi w książkach Śmierć w Breslau i Koniec świata w Breslau

Ewa Skibińska – aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, na stałe związana z Teatrem Polskim we Wrocławiu

Teatr na Wagę – awangardowy zespół teatralny składający się ze studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej oraz innych wrocławskich uczelni

Książka w podróży
27 listopada 2013 roku, godz. 12.00
Dworzec Wrocław Główny

Dodaj komentarz