• 2013-11-20

Krzysztof Owedyk i Zwyrodnialec we Wrocławiu

Od 15 listopada do 8 stycznia Galeria Komiksu i Ilustracji Tymczasem we Wrocławiu będzie prezentować wystawę prac, których autorem jest Krzysztof Owedyk.

Krzysztof Owedyk, „Utopczyk” Centrum Kultury ZAMEK we Wrocławiu (źródło: materiały prasowe)

Krzysztof Owedyk, „Utopczyk” Centrum Kultury ZAMEK we Wrocławiu (źródło: materiały prasowe)

Na wystawie Zwyrodnialec znajdą się oryginalne plansze komiksowe m.in. z Prosiacka X, Ósmej Czary, Blixa i Żorżety. Zaprezentowane zostaną również grafiki i obrazy artysty. Będzie się można przyjrzeć z bliska Mikroobrazom, które wydane były oryginalnie jako malutkie książeczki z grafikami. Pojawią się również plansze i szkice do najnowszego projektu Prosiaka w formie odsłaniającej warsztat twórczy artysty. Jak w całej swojej twórczości również przy prezentacji swoich prac na wystawie Krzysztof Owedyk zapewne pokusi się o pastisz i ironię.

Komiksy Krzysztofa Owedyka pełne są bardzo trafnych, krytycznych spostrzeżeń dotyczących otaczającej nas rzeczywistości czasami śmiesznej i absurdalnej, a czasami smutnej. Na swoim celowniku Owedyk stawia antysemityzm, nacjonalizm, hipokryzje i głupotę.

Krzysztof Owedyk – urodzony w roku 1971, absolwent liceum plastycznego w Katowicach. Najbardziej płodny rysownik III obiegu. Zasłynął dziesięcioma numerami zina Prosiacek, którego wydawanie rozpoczął w latach 90. A jego najsłynniejszym dziełem pozostaje Ósma czara, wydana po raz pierwszy w 1994 roku i kilkakrotnie potem wznawiana. To romantyczno-bluźniercza historia o tym, co zdarzyło się po końcu świata. Pełna pasji opowieść o miłości, wierze, wolnej woli i pragnieniu szczęścia. Album Prosiaka uważa się za jedno z największych osiągnięć polskiego komiksu.

Zwyrodnialec
Krzysztof Owedyk
15 listopada 2013 r. do 8 stycznia 2014 r.
Galeria Komiksu i Ilustracji Tymczasem we Wrocławiu
Centrum Kultury ZAMEK we Wrocławiu

Dodaj komentarz