• 2013-11-20

Aureola Jakuba Szczęsnego w przestrzeni Wrocławia

29 listopada o godz. 19.00 na skwerze za galerią Dizajn BWA Wrocław odbędzie się uroczysta iluminacja Aureoli – instalacji świetlnej projektu Jakuba Szczęsnego.

„Aureola”, proj. Jakub Szczęsny, szkic (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Aureola”, proj. Jakub Szczęsny, szkic (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przez lata skwer za galerią Dizajn – BWA Wrocław, między ulicami Szewską i Świdnicką, stanowił zupełne przeciwieństwo idei ogrodu miejskiego jako przestrzeni przyjaznej i otwartej dla mieszkańców i przyjezdnych. Funkcjonował głównie jako nieformalny szalet miejski, miejsce alkoholowych libacji oraz spotkań gimnazjalistów na szybką fajkę, wielki karmnik dla gołębi, droga na skróty. Nic więc dziwnego, że to nie-miejsce często wzbudzało zainteresowanie artystów i dizajnerów współpracujących z galerią. Nowy program, zainicjowany w 2009 roku pod hasłem Goodbye design!, stał się pretekstem do mikrointerwencji grupy projektowej Knockoutdesign. Ważnym aspektem realizacji projektu Plac X były rozmowy z przechodniami, powtórzone później przez Monikę Drożyńską i uzupełnione o pełne pretensji opinie właścicieli mieszkań wokół skweru.

We wrześniu 2013 roku rozpoczęły się prace rewitalizacyjne, obejmujące zmianę nawierzchni i doświetlenie przestrzeni. W punkcie centralnym skweru powstaje świetlna Aureola, reagująca na ruch potencjalnych użytkowników skweru poprzez zapalanie się i gaśnięcie. Ten symboliczny gest ma wyznaczyć kierunek późniejszej pracy z przestrzenią. Kuratorom i projektantom współpracującym z galerią zależy na tym, by skwer był miejscem ciągłej dyskusji, zarówno w kwestii praktycznej, jak i estetycznej, czy wreszcie – symbolicznym poszerzeniem pola działań programowych, realizowanych pod nazwą Dywan miejski. Aureola jest więc nie tylko próbą oświetlenia konkretnej przestrzeni, ale również naświetlenia problematyki z nią związanej oraz sardonicznym komentarzem do występnej przeszłości skweru.

Katarzyna Roj

Jakub Szczęsny (ur. 1973, Warszawa) – architekt, współzałożyciel grupy projektowej Centrala. Zdobywca nagród w konkursach architektonicznych wraz z grupą projektową Centrala, w tym dwóch realizacyjnych za Halę Sportową w Bieruniu (2003) oraz Ohel – pawilon tymczasowy Muzeum Historii Żydów Polskich (2006). Autor kilkunastu interwencji i działań w przestrzeni publicznej w Europie (Synchronizacja 1 i 2, Rozciągany pawilon, Kreuzball, Kolektor), Australii Zachodniej (Wieża Banksia), na Bliskim Wschodzie (Pchechong, Koronka, Polskie źródło) i Meksyku (Fuente de la Juventud). Autor scenariuszy i prowadzący programy o polskiej architekturze współczesnej dla kanału DOMO+ oraz współprowadzący program Blaski i wrzaski dla TVP1. Pomysłodawca i współkurator serii Synchronicity organizowanej przez Fundację Bęc Zmiana. Od 2013 roku prowadzi seminaria na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i Wydziale Wzornictwa ASP, gdzie również otrzymał tytuł doktora sztuki. Stypendysta Schloss Solitude w Stuttgarcie w 2010 roku oraz Trust for Mutual Understanding w Nowym Jorku w 2013 roku. Inicjator organizowanego przez Fundację Bęc Zmiana festiwalu architektury Synchronicity od 2006 roku, W 2013 zrealizował wraz z Fundacją Polskiej Sztuki Nowoczesnej projekt Dom Kereta. Szczęśliwy ojciec dwóch synów.

O Aureoli Jakuba Szczęsnego
typ: instalacja świetlna
lokalizacja: na skwerze za galerią Dizajn – BWA Wrocław, ul. Świdnicka 2-4
data powstania: 2013
organizator: Galeria Dizajn – BWA Wrocław w ramach rewitalizacji skweru przez Zarząd Zasobu Komunalnego
wykonawca: Michał Kałużny
partnerzy: projekt dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Po iluminacji organizatorzy zapraszają do galerii na promocję publikacji o architekcie Jakubie Szczęsnym pt. Działania na terenie zaludnionym (red. Kaja Pawełek), wydanej przez BWA Wrocław – Galerię Sztuki Współczesnej.

Iluminacja Aureoli Jakuba Szczęsnego
29 listopada 2013 r., godzina 19.00
Skwer za galerią Dizajn – BWA Wrocław, ul. Świdnicka 2-4
Wrocław

Dodaj komentarz