• 2013-11-19

Spektakl Niżyński

Poświęcony jednemu z największych tancerzy wszechczasów – Wacławowi Niżyńskiemu – spektakl zostanie zaprezentowany 20 i 21 listopada w warszawski klubie 1500m2 do wynajęcia.

„Niżyński", plakat (źródło: mat. prasowe)

„Niżyński", plakat (źródło: mat. prasowe)

Spektakl pt. Niżyński w reżyserii Michała Siegoczyńskiego to projekt poświęcony Wacławowi Niżyńskiemu. Punktem wyjścia do autorskiej refleksji reżysera był Dziennik Niżyńskiego. Autor Dziennika – chory umysłowo niezaprzeczalny geniusz sceny, tancerz baletowy polskiego pochodzenia, artysta o światowej sławie i barwnej biografii staje się bohaterem monodramu (w tej roli Marek Kossakowski). Stajemy z nim twarzą w twarz już po wielkiej tragedii jego życia, kiedy choroba umysłowa zamknęła go we własnym wewnętrznym świecie i jasne jest, że nigdy więcej nie zatańczy. Szczere i nieporadne słowa, zarazem odważne i żarliwe, zostają jedyną możliwością wyrażenia się. Tak samo jak kiedyś poprzez taniec, teraz swoistym monologiem żąda, by być dyktatorem serc.

Obrazoburcze stawianie siebie w miejsce Boga, dzielenie się spuchniętym ego, zatapianie odbiorcy w tragicznej, osobistej historii sprawia, że staje się on nieludzki zarówno wobec ludzi, jak i siebie samego. Staje się jednocześnie katem i ofiarą własnej wizji; katem i ofiarą Niżyńskiego; katem i ofiarą baletu – sztuki, która wykonawcę i siebie samą unicestwia i wypala.

W Dzienniku Niżyński pozwala sobie na głośne powiedzenie tego, co wszyscy czasami myślą, ale nigdy nie wypowiadają z obawy przed karą. Bezgraniczna wewnętrzna wolność Niżyńskiego sprawia, że to, co przekazuje, nie zawsze jest do przyjęcia, a fakt dzielenia się myślami najstraszniejszymi powoduje, że jest on fenomenalnie i prawdziwy, i ohydny. W schizofrenicznym szaleństwie, trudny do pokochania i piękny boleśnie Bóg Tańca – Niżyński, nie panujący nad własnym rozhuczanym umysłem, uwięziony w drętwiejącym ciele, staje przed widzami niedorzeczny i błyskotliwy, heroiczny i pokonany.

Niżyński to paraliżujące wyznanie światowej sławy artysty, ikony tańca i choreograficznego innowatora, który będąc u szczytu znakomitości, został uznany za nieuleczalnie chorego i na zawsze musiał schować się w swoim szczelnie głuchym, zmąconym świecie.

Niżyński:

Reżyseria, adaptacja tekstu: Michał Siegoczyński
W roli Wacława Niżyńskiego: Marek Kossakowski
Tancerki: Małgorzata Cwalina, Małgorzata Czyżowska
Scenografia, kostiumy: Karolina Sulich
Muzyka: Jakub Dykiert / Michał Jaroń
Operator, video-projekcje: Jędrzej Niestrój
Charakteryzacja: Agnieszka Rudzińska
Fotografie: Marcin Szpak
Projekty graficzne: Katarzyna Myszkowska
Produkcja: Eliza Rudzińska & Fundacja Centrum Idei

Premiera: 20 i 21 listopada 2013 r., godz. 19.00
ul. Solec 18, 1500m2 do wynajęcia
Warszawa

Dodaj komentarz