• 2013-11-19

Wacław Holewiński nagrodzony

11 listopada ogłoszono laureata Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Został nim Wacław Holewiński za książkę Opowiem ci o wolności.

Wacław Holewiński „Opowiem ci o wolności” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Wacław Holewiński „Opowiem ci o wolności” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Wacław Holewiński – urodzony w 1956 r. Prawnik, wydawca, redaktor. Działacz przedsierpniowej opozycji demokratycznej, współpracownik KSS KOR. Internowany w stanie wojennym, a w 1984 r. aresztowany. Współtwórca Przedświtu, jednego z największych wydawnictw drugiego obiegu.

Jest autorem następujących powieści: Lament nad Babilonem (2003 r. – wyróżnienie w III edycji literackiej nagrody im. Józefa Mackiewicza oraz nagroda Warszawskiej Premiery Literackiej), Za późno na modlitwę (2003 r.), Przeżyłem wszystkich poetów (2004 r. – nagroda Warszawskiej Premiery Literackiej), Choćbym mówił językiem ludzi i aniołów (2005 r.), Droga do Putte (2007 r. – nagroda Warszawskiej Premiery Literackiej) oraz tomu opowiadań Nie tknął mnie nikt (2008 r.) W 2012 roku opublikował Opowiem ci o wolności – powieść o dwóch kobietach konspirujących z NSZ, a potem NZW. W 2013 roku ukazała się książka Szwy. Wacław Holewiński jest także autorem dramatów zebranych w tomie Dyfuzja i inne dramaty oraz scenariuszy filmowych.

Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza przyznawana jest każdego roku przez Kapitułę w składzie: Marek Nowakowski – przewodniczący, Zbigniew Zarywski i Jan Michal Małek – fundatorzy, Jacek Bartyzel, Tomasz Burek, Lech Jęczmyk, Stanisław Michalkiewicz – sekretarz, Jacek Trznadel, Maciej Urbanowski, Rafał A. Ziemkiewicz. Nagrodzona może być książka napisana w języku polskim, poruszająca ważne kulturowo, spolecznie lub politycznie problemy, odznaczająca się walorami literackimi, w ktorej ponadto widoczne jest dążenie autora do prawdy nawet wbrew okolicznościom. Laureat otrzymuje 10 tysiecy dolarów i złoty medal o wadze 100 gramów z wizerunkiem Józefa Mackiewicza oraz napisem: Jedynie prawda jest ciekawa. Oprócz Nagrody Kapituła przyznaje wyróżnienia, których liczba zależy od ilości pozyskanych sponsorów – dotychczas każdego roku przyznawano co najmniej dwa wyróżnienia. Pierwszy raz Nagrodę im. Józefa Mackiewicza Kapituła przyznała w roku 2002 państwu Ewie i Zbigniewowi Siemaszkom za pracę o ludobójstwie Polaków na Wołyniu.

Do tegorocznej edycji Nagrody nominowane były książki:

 • Kazimierz Brakoniecki Chiazma (Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, 2012)
 • Wacław Holewiński Opowiem ci o wolności (Zysk i S-ka, 2012)
 • Monika Kacprzak Pułapki politycznej poprawności (von boroviecky, 2012)
 • Jerzy Kędzierski Opowieść mężczyzny który zarabia śpiąc (Rosemaria, 2012)
 • Maryna Miklaszewska Spotkałam kiedyś prawdziwego hipstera (Trio, 2012)
 • Andrzej Nowak Strachy i Lachy (Biały Kruk, 2012)
 • Krzysztof Polechoński Pisarz w czasach wojny i emigracji.Ferdynand Goetel i jego twórczość w latach 1939–1960 (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 2012)
 • Jan Polkowski Głosy (Biblioteka Toposu, 2012)
 • Bogdan Rymanowski Ubek (Zysk i S-ka, 2012)
 • Piotr Zychowicz Pakt Ribbentrop-Beck, czyli jak Polacy u boku III Rzeszy mogli pokonać Związek Sowiecki (Rebis, 2012)
 • Leszek Żebrowski Mity przeciwko Polsce. Żydzi, Polacy, Komunizm 1939–2012 (Capital, 2012)

Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza
Laureat: Wacław Holewiński za książkę Opowiem ci o wolności
11 listopada 2013 roku

Dodaj komentarz