• 2013-11-19

Wokół Nacjonalizmu w MCK

20 listopada w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie w ramach wyszegradzkiego projektu Plecaki odbędzie się debata pt. Nacjonalizm – szanse i zagrożenia.

Debata „Nacjonalizm – szanse i zagrożenia”, debata, MCK w Krakowie, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Debata „Nacjonalizm – szanse i zagrożenia”, debata, MCK w Krakowie, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowe Centrum Kultury bierze udział w wyszegradzkim projekcie zatytułowanym Plecaki, który rozpocznie się właśnie w Krakowie. Nazwa ma zwrócić uwagę na znaczenie narodowych bagaży. Węgrzy, Słowacy, Czesi i Polacy wyruszyli w drogę do jednoczącej się Europy z podobnym plecakiem swoich doświadczeń historycznych i społecznych. Wymieniając doświadczenia możemy nauczyć się je nieść tak, aby budować aktywne społeczeństwo obywatelskie.

W środę, 20 listopada odbędzie się debata o nacjonalizmie jednym z trudniejszych bagaży, z jakim borykają się obecnie kraje Europy Środkowej. Jak sprawić, aby duma narodowa nie kojarzyła się nam z nacjonalistycznymi demonstracjami odbywającymi się w Dniu Niepodległości? Jak budować patriotyzm otwarty na inność?

Organizatorom zależy na wymianie myśli oraz doświadczeń pomiędzy zaproszonymi do udziału ekspertami a słuchaczami, wśród których mile widziani są naukowcy, dziennikarze, politycy oraz studenci i uczniowie liceów, którzy przygotują się do debaty poprzez udział w zorganizowanych specjalnie dla nich warsztatach. W debacie udział wezmą: dr Jerzy Bukowski, dr Juraj Buzalka, prof. dr. hab. Andrzej Chwalba, prof. dr. hab. Czesław Porębski, prof. dr. hab. Jacek Purchla, bp. Grzegorz Ryś, prof. dr. hab. Robert Traba oraz amb. Magda Vášáryova.

Cykl czterech sesji objętych nazwą Plecaki – to autorski projekt Magdy Vášáryovej, byłej ambasador Republiki Słowackiej w Polsce. Organizowany jest przez słowacką organizację pozarządową Via Cultura przy współpracy Międzynarodowego Centrum Kultury, Political Capital (Budapeszt) oraz Uniwersytetu Masaryka (Brno).

Każda z debat projektu odbywa się w formie okrągłego stołu w miastach czterech państw Grupy Wyszegradzkiej. Zaplanowano je jako wstęp i podstawę do dyskusji na temat problemów, mitów narodowych, wszystkiego co obciąża, zakotwicza w przeszłości i nie pozwala bez przeszkód ruszyć naprzód.

Debata Nacjonalizm – szanse i zagrożenia
Debata odbędzie się 20 listopada 2013 roku od godziny 9.00 do 14.00
MCK
Rynek Główny 25
Kraków

Dodaj komentarz