• 2013-11-19

Od Żmichowskiej do Masłowskiej. O pisarkach

W środę 20 listopada o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście odbędzie się premiera książki Od Żmichowskiej do Masłowskiej. O pisarstwie w nadwiślańskim kraju oraz spotkanie z autorką prof. Ewą Graczyk.

Ewa Graczyk „Od Żmichowskiej do Masłowskiej. O pisarstwie w nadwiślańskim kraju” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Ewa Graczyk „Od Żmichowskiej do Masłowskiej. O pisarstwie w nadwiślańskim kraju” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego ukazała się książka o polskich pisarkach. Książka napisana piórem akademiczki, literaturoznawczyni i feministki prof. Ewy Graczyk to wciągająca opowieść o problemach rozwoju twórczych podmiotowości w warunkach niewoli, braku pełnej autonomii oraz politycznej i kulturowej zależności.

Od Żmichowskiej do Masłowskiej. O pisarstwie w nadwiślańskim kraju zawiera teksty będące interpretacjami utworów (lub pewnych aspektów twórczości) polskich pisarek, przede wszystkim Narcyzy Żmichowskiej, Elizy Orzeszkowej, Zofii Nałkowskiej, Róży Ostrowskiej i Doroty Masłowskiej.

Książka jest kolejną pozycją w dyskursie feministycznym na temat literatury, szczególnie w odniesieniu do bogatego kobiecego XIX i XX wieku.

Ewa Graczyk – doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny w Instytucie Filologii Polskiej UG. Feministyczna literaturoznawczyni, pomorska działaczka społeczna. Autorka książek: Ćma. O Stanisławie Przybyszewskiej (1994); O Gombrowiczu, Kunderze, Grassie i innych ważnych sprawach. Eseje (1994) oraz Przed wybuchem wstrząsnąć. O twórczości Witolda Gombrowicza w okresie międzywojennym (2004). Współorganizatorka wraz z M. Pomirską konferencji o Kopciuszku na Uniwersytecie Gdańskim (2000) oraz współredaktorka wraz z dr Graban-Pomirską tomu pokonferencyjnego zatytułowanego Siostry i ich kopciuszek. We wrześniu 2013 roku ukazała jej nowa książka zatytułowana Od Żmichowskiej do Masłowskiej. O pisarstwie w nadwiślańskim kraju.

Ewa Graczyk Od Żmichowskiej do Masłowskiej. O pisarstwie w nadwiślańskim kraju 
Spotkanie z autorką oraz promocja książki
20 listopada 2013 roku, godz. 18.00
Świetlica Krytyki Politycznej w Gdańsku

Dodaj komentarz