• 2013-11-19

12 opowieści żydowskich

Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Wydawnictwo Czarne zapraszają na spotkanie z Anką Grupińską poświęcone książce 12 opowieści żydowskich, które odbędzie się 21 listopada w Warszawie. Spotkanie poprowadzi Łukasz Krzyżanowski.

Anka Grupińska „12 opowieści żydowskich” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Anka Grupińska „12 opowieści żydowskich” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Bohaterów dwunastu historii łączy to, że dzieciństwo lub młodość spędzili w międzywojennej Polsce, przeżyli Zagładę i w Polsce powojennej zostali. Wiele ich też dzieli. Pochodzą z różnych żydowskich rodzin, zamożnych lub ubogich, tradycyjnych lub zasymilowanych, religijnych, syjonistycznych, bundowskich. Różne są ich doświadczenia i przekonania. Opowiadają po kilkudziesięciu latach o swoim dzieciństwie, o rodzicach i dziadkach, o życiu codziennym i świętach, o szkole, kolegach i nauczycielach. Mówią o czasie Zagłady i często trudnym życiu w PRL. Dzięki książce Anki Grupińskiej ten miniony świat na chwilę znów ożywa w ich opowieściach, ciepłych, wzruszających, a czasem tragicznych.

Miejsca, wyjazdy, ucieczki, powroty, święta, smaki, wymieszanie, zderzenie, Żydzi, Polacy, Ukraińcy, Niemcy, Rosjanie wrzuceni w rwący nurt rzeki historii. Dwanaście opowieści żydowskich. Każda to gorączkowy bieg pamięci tych, co przeżyli, bieg przez wiek XX. Historie prywatne, bolące, odarte ze skóry estetyzacji. Zdążyła je spisać Anka Grupińska. Powstała książka prawdziwa.

Mirosław Bałka

Anka Grupińska jest pisarką, dziennikarką, reportażystką, współautorką wystaw, autorką i koordynatorką projektów historii mówionej. Współpracowała z pismami podziemnymi, była współzałożycielką i wydawczynią poznańskiego Czasu Kultury. W 1991 roku ukazała się jej książka Po kole. Rozmowy z żydowskimi żołnierzami, wznowiona w zmienionej wersji w roku 2000 oraz 2013 pod tytułem Ciągle po kole. Rozmowy z żołnierzami getta warszawskiego. Opublikowała też m.in. książki: Najtrudniej jest spotkać Lilit. Opowieści chasydzkich kobietOdczytanie listy. Opowieści o powstańcach żydowskich i Buntownicy. Polskie lata 70. i 80. (wraz z Joanną Wawrzyniak).

Anka Grupińska 12 opowieści żydowskich (Wydawnictwo Czarne)
Spotkanie z autorką: 21 listopada 2013 roku, godz. 18.00
Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

Dodaj komentarz