• 2013-11-18

Stylistyka lat 50. i 60. w sztukaterii

Marbet Design wprowadza na rynek dwie nowe kolekcje sztukaterii zaprojektowanych przez młodych, utalentowanych projektantów ze Śląska: Michała Latki i Łukasza Fragsteina. Projekty tego duetu pokazują, że sztukateria może być naprawdę nowoczesna i doskonale wpisywać się w najnowsze trendy w wyposażaniu wnętrz.

Kolekcja Energy (źródło: materiały prasowe)

Kolekcja Energy (źródło: materiały prasowe)

Wybrane nazwy – Harmony oraz Energy– oddają główne wyróżniki nowych kolekcji i role, jakie mają odgrywać we wnętrzach. Pierwsza z nich ma harmonizować z wnętrzem i stanowić subtelny dodatek, komponujący się z całym otoczeniem. Druga jest niczym mocny akcent – dynamizuje wnętrze i eksponuje przyjętą konwencję.

Obie kolekcje Marbet Design czerpią z historii sztuki, ale zostały dostosowane do współczesnych trendów. Źródłami inspiracji przy ich tworzeniu były biżuteria oraz ornamenty inspirowane naturą. Podobnie jak w przypadku kolekcji mebli Marbet Style, nowe kolekcje Marbet Design czerpią z polskiego modernizmu lat 50. i 60. Nawiązują zwłaszcza do stylistyki retro, która powraca na nowo w kolekcjach młodego pokolenia projektantów. Twórcy kolekcji EnergyHarmony odpowiadają na współczesne potrzeby Polaków, dając im możliwość mocnego wyeksponowania swojego indywidualizmu i wyrwania się ponad przeciętność.

Michał Latko – projektant (industrial & product design), absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na kierunku Wzornictwo ze specjalizacją: formy przemysłowe i komunikacja wizualna, oraz Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych
i Dziennikarstwa w Poznaniu na kierunku Design Management. Do 2012 roku związany z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie pracował jako wykładowca. Jako pierwszy i jedyny do tej pory Polak sięgnął po prestiżową nagrodę Interior Motives Design Awards w kategorii Best use of technology (Frankfurt 2005). W 2004 roku został nagrodzony przez Michelin Challenge Design 2004 NAIAS North American International Auto Show. Zwycięzca konkursu Śląska Rzecz w 2008 roku w kategorii produkt. Od roku 2005 prowadzi własne studio projektowe LATKO, świadcząc usługi dla wielu gałęzi gospodarki, od branży FMCG po przemysł ciężki. Współpracuje również z pracownią projektową CODE Architecture & Design z Katowic. Jest współautorem sukcesów rynkowych grupy kapitałowej VOX, gdzie jako projektant wspomagał działania z zakresu wprowadzania nowej strategii wzornictwa i komunikacji wizualnej. Obecnie członek zespołu projektowego Design Silesia.

Łukasz Fragstein – architekt, działacz społeczny, miłośnik górnośląskiej architektury przemysłowej i modernistycznej. Jest absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach na kierunku Architektura i Urbanistyka oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na kierunku Projektowanie Mebli oraz Architektura Wnętrz. Współzałożyciel Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Metropolii Górnośląskiej Moje miasto. Współpracował między innymi z pracownią architektoniczną KWK Promes Roberta Koniecznego. Jest wykładowcą na kierunku Projektowanie Wnętrz w Regionalnym Ośrodku Edukacji w Katowicach.
Współpracuje z marką MOHO Design, uznawaną za ambasadora polskiego designu na świecie, oraz z Ars Cameralis Silesiae Superioris, instytucją zajmującą się promocją Śląska poza granicami Polski. Współpracuje także z pracownią projektową CODE Architecture & Design.

Sztukaterie Harmony i Energy
Producent: Marbet Design
Projekt: Michał Latko, Łukasz Fragstein

Dodaj komentarz