• 2013-11-18

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA

20 listopada w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu rozpocznie się 17. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA.

Festiwal OFF Cinema (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal OFF Cinema (źródło: materiały prasowe organizatora)

W pokazach konkursowych festiwalu wyświetlonych zostanie 40 filmów dokumentalnych z całego świata. W programie festiwalu także: retrospektywa twórczości Władysława Ślesickiego oraz wystawa Władysław Ślesicki – jest niepowtarzalny, przegląd filmów Kazimierza Karabasza, który odwiedzi festiwal jako gość honorowy i zostanie nagrodzony Platynowym Zamkiem. Dodatkowo pokazy specjalne: współczesnego rosyjskiego kina dokumentalnego, polskiego dokumentu animowanego, światowych hitów kina dokumentalnego, pokazy filmów jurorów oraz przegląd Poznańskiej Szkoły Dokumentu. Organizatorzy zapraszają również na: Master Class Macieja Cuskego, warsztat krytyki filmowej Wojtka Kałużyńskiego, warsztat fotografii otworkowej Michała Zielińskiego.

Filmy konkursowe: to filmy w dużej mierze z Polski, ale także z Austrii, Białorusi, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Rosji, Serbii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Autorzy, którzy przyjadą do Poznania spotkają się także z poznańską publicznością.

Obok pokazów konkursowych, czyli filmów zrealizowanych w ciągu ostatnich dwóch lat, na festiwalu pokazywane będą również filmy starsze, klasyczne. W związku z wręczeniem Platynowego Zamku zaprezentowane zostaną wybrane filmy Kazimierza Karabasza. Inną rewelacją tegorocznego programu będzie wielka retrospektywa twórczości dokumentalnej i fabularnej Władysława Ślesickiego, autora Rodziny człowieczej i adaptatora W pustyni i w puszczy, utworu pozostającego na szczycie listy polskich filmów, obejrzanych w kinach przez rekordową widownię. Specjalnie na festiwal została zaprojektowana i przygotowana wystawa poświęcona artystycznym dokonaniom tego reżysera, której kuratorem jest monografista twórczości Ślesickiego dr Piotr Pławuszewski.

Wyjątkowym wydarzeniem Off Cinema 2013 będzie czterodniowy przegląd współczesnego rosyjskiego kina dokumentalnego. Gościem specjalnym przeglądu będzie świetny rosyjski dokumentalista Siergiej Kaczkin.

Zgodnie z festiwalową tradycją zaprezentowany zostanie także wybór filmów dokumentalnych jurorów tegorocznego konkursu. Będzie zatem okazja obejrzeć filmy jednego z najbardziej utalentowanych dokumentalistów pokolenia trzydziestolatków, Tomasza Wolskiego, który przewodniczy jury tegorocznego Off Cinema. Będzie można zobaczyć także znakomite krótkometrażowe dokumenty świetnego holenderskiego filmowca, Pima Zwiera. Prawdziwą ucztą będą dokumenty dwóch wyśmienitych dokumentalistek: Radki Franczak, uhonorowanej rok temu Srebrnym Zamkiem za film Gdzie jest Sonia? oraz poznanianki, Moniki Górskiej, laureatki wielu festiwali, twórczyni znakomitych reportaży i dokumentów.

Nie sposób w tak krótkim wstępie wymienić wszystkich atrakcyjnych seansów. Wspomnieć należy o wieczornych seansach głośnych, długometrażowych dokumentalnych hitów kinowych ostatnich miesięcy. Dla chętnych będzie też okazja do podjęcia rozmowy i refleksji teoretycznej o kinie dokumentalnym. W jury zasiądzie pochodzący z Poznania, ceniony krytyk filmowy, Bartosz Żurawiecki, a warsztaty dla młodych krytyków poprowadzi – jak przed rokiem – Wojciech Kałużyński. Podczas festiwalu odbędą się dwie konferencje naukowe współorganizowane przez Katedrę Filmu Telewizji i Nowych Mediów UAM oraz CK Zamek. 21 listopada będzie możliwość wysłuchania (po angielsku) wystąpień filmoznawców z Węgier, Słowacji, Białorusi, Rosji i Polski, którzy podczas międzynarodowej konferencji będą mówili o współczesnym kinie dokumentalnym Europy Środkowej i Wschodniej. Następnego dnia natomiast polscy filmoznawcy będą dzielić się swoją wiedzą dotyczącą relacji łączących najnowszy rodzimy film faktów z tradycją Polskiej Szkoły Dokumentu. Prawdziwą wisienką na torcie będzie master class poprowadzona przez samego Macieja Cuskiego, reżysera dokumentalisty, którego wielbicielom współczesnego kina non-fiction przedstawiać nie trzeba. A jeśli ktoś sam będzie chciał stanąć za kamerą, lub chwycić za aparat fotograficzny (nie cyfrowy), to będzie mógł wziąć udział w warsztatach filmowych i fotograficznych organizowanych w trakcie Off Cinema.

W niedzielę, czyli ostatni dzień festiwalu, tradycyjnie pokazane zostaną filmy, które na sobotniej gali zamykającej konkursowe prezentacje, zostały uhonorowane Złotym, Srebrnym i Brązowym Zamkiem. W tym roku jednak i ten dzień będzie szczelnie wypełniony pokazami. Szczególnie interesująco zapowiadają się pokazy filmów dokumentalnych trzech wybitnych poznańskich dokumentalistów: Tadeusza Litowczenki, Marka Nowakowskiego i Tadeusza Żukowskiego. Inicjują one przeglądy dokonań poznańskiej szkoły dokumentu, które będą kontynuowane podczas kolejnych edycji Off Cinema.

W niedzielny wieczór pokazany zostanie także najnowszy film słynnego polskiego dokumentalisty, Mariana Marzyńskiego, tworzącego od lat w USA. Jego Never Forget to Lie to poruszająca autobiograficzna opowieść o żydowskich dzieciach z warszawskiego getta, ocalonych z Zagłady, które w 2012 roku przyjechały do Polski z całego świata, by spotkać się w mieście swego dramatycznego dzieciństwa.

17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy OFF Cinema
20-24 listopada 2013 r.
Centrum Kultury Zamek
Poznań

Dodaj komentarz