• 2013-11-18

Koncert Joe McPhee Survival Unit 3

Joe McPhee, Michael Zerang, Fred Longberg-Holm wystąpią 11 grudnia na jedynym koncercie w Polsce, warszawskim Pardon, To Tu.

Joe McPhee (źródło: mat. prasowe)

Joe McPhee (źródło: mat. prasowe)

Joe McPhee to wybitna osobowość, jeden z najbardziej cenionych muzyków na świecie. Multinustrumentalista (także kompozytor i poeta) rozpoczynał karierę muzyka od nauki gry na trąbce w zespole szkolnym; potem (w latach 1964-66) grał w zespole wojskowym stacjonując w Niemczech. Stosunkowo wcześnie zadebiutował: już w 1967 roku nagrał album z Cliffordem Thorntonem oraz koncertował z orkiestrą Matta Jordana. W końcu lat sześćdziesiątych sam zaczął uczyć się gry na saksofonie, eksperymentując nagrania solowe (bez akompaniamentu) oraz próbując lansować własne zespoły (od 1969 roku). Artysta realizował się także jako wykładowca ciekawych kursów (np. Rewolucja w dźwięku w Vassar College w latach 1969-71).

Będąc postrzegany jako awangardzista jazzu chętnie zapraszany był do ultranowoczesnych projektów wybitnych innowatorów: grał Cliffordem Thorntonem, Donem Cherrym, legendarną, warsztatową Jazz Composers Orchestra (Carli Bley), w Europie (w latach 1975-77) grał ze Steve’em Lacym. Koncertował w Europie z własnym, skrajnie awangardowym triem oraz prowadził grupę do której zapraszał wybitnych awangardzistów spod znaku AACM (np. Josephe’a Jarmana, Sunny’ego Murraya). Prezentuje niezwykle nowatorskie podejście do tradycji jazzowej. McPhee koncertował również w najbardziej prestiżowych salach koncertowych (od nobliwego Lincoln Center po serię koncertów w nowojorskim klubie Knitting Factory). Występował i nagrywał gościnnie z zespołami Jimmy’ego Giuffre’a, Raymonda Boni, Anthony’ego Coxa, Billa Stewarta, Charlesa Moffetta, André Jaume’a, Daunika Lazro, Evana Parkera.

Grudniowy wieczór w Pardon, To Tu będzie okazją, aby usłyszeć cały jego kunszt, szczególnie, że zagra we wspólnym projekcie Survival Unit III wraz dwoma genialnymi muzykami, Michaelem Zerangiem na perkusji i Fredem Lonberg-Holm na wiolonczeli.

Joe McPhee – sax, trumpet
Fred Lonberg-Holm – chello
Michael Zerang – drums

11 grudnia 2013 r., godz. 20.30
Plac Grzybowski 12/16, Pardon, To Tu
Warszawa

Dodaj komentarz