• 2013-11-18

Jarosław Klupś między egzekucją a reprezentacją

Od 21 listopada w Galerii MBWA w Lesznie będzie można oglądać wystawę prac Jarosława Klupsia pt. Między egzekucją a reprezentacją.

Jarosław Klupś, „Najwspanialsze doświadczenie to doświadczenie tajemnicy (III)”, 2012. Fotografia 111x138 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jarosław Klupś, „Najwspanialsze doświadczenie to doświadczenie tajemnicy (III)”, 2012. Fotografia 111x138 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie w Galerii MBWA w Lesznie prezentowane będą wybrane prace autora wykonane w ostatnich latach, w tym instalacje – m.in. Najwspanialsze doświadczenie to doświadczenie tajemnicy, wybrane prace z cyklu Aparat Melquiadesa oraz Magia naturalis III. Zobaczyć będzie można także starsze realizacje, takie jak Autotwory czy cykl portretów z 2005 roku. Większość realizacji prezentowanych na wystawie podejmuje dialog z początkami fotograficznego obrazowania, którego istotą jest doświadczenie medium, prowadzące do rozważań nad jego definicją.

Jarosław Klupś ur. w 1978 w Lesznie, dzieciństwo i młodość spędził w Lesznie. Absolwent poznańskiej ASP (2000-2005), obecnie kierownik II Pracowni Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Jest laureatem Nagrody Głównej Prezydenta Miasta Leszna 17 Prezentacji. Mikrohistorie. Kolekcja miejska – Leszno 2012. Nagrodzona praca – instalacja Hommage par Ottomar Anschütz (Lissa), dedykowana jest leszczyńskiemu fotografowi i konstruktorowi, Ottomarowi Anschützowi, którego prace przyczyniły się do powstania kinematografii.Anschütz, wynalazłszy migawkę szczelinową, umożliwiającą fotografowanie z czasem ekspozycji 1/1000 sekundy, stał się pionierem zdjęć zatrzymujących ruch w niedostrzegalnych dla oka momentach (analiza wykonanych przez niego fotografii bocianów (1884) pomocna była Otto Lilienthalowi przy projektowaniu pierwszych szybowców). Anschütz był też pierwszym, któremu udało się dokonać wielkoformatowej projekcji obrazów ruchomych, i to z wykorzystaniem wysokiej jakości fotografii.

Swoje prace prezentował na ponad licznych wystawach krajowych i zagranicznych – m.in. w Sydney, Bostonie, New Bedford, Pittsburghu, Bry-sur-Marne, Bratysławie i Wilnie. Autor wystaw indywidualnych m.in. w Poznaniu, Wrocławiu i Szczecinie. W swojej praktyce artystycznej wykorzystuje klasyczną fotografię oraz instalacje, używa procesów historycznych takich jak dagerotypia, mokry kolodion czy szklane negatywy. Posługuje się samodzielnie budowanymi aparatami, akcesoriami fotograficznymi i urządzeniami optycznymi. W 2010 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska.

Jarosław Klupś, Między egzekucją a reprezentacją
Wernisaż: 21 listopada 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 10 stycznia 2014 roku
Galeria MBWA
ul. Leszczyńskich 5
Leszno

Dodaj komentarz