Irena Jarosińska: pismo obrazkowe – nowy album o fotografce śpiącej w utrwalaczu

13 listopada nakładem Fundacji Ośrodka KARTA ukazał się album pt. Irena Jarosińska: pismo obrazkowe. Jest to pierwsza tak obszerna publikacja, poświęcona twórczości jednej z najciekawszych polskich fotografek XX wieku – artystki i pionierki fotoreportażu kobiecego, która – jak mówili jej koledzy – spała w utrwalaczu.

Fot. Irena Jarosińska, album „Irena Jarosińska. Pismo obrazkowe” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Irena Jarosińska, album „Irena Jarosińska. Pismo obrazkowe” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W albumie znalazło się ponad 250 fotografii, które ukazują główne wątki twórczości Jarosińskiej. Kontekst przybliżają teksty znakomitych fotografów i krytyków sztuki – Tadeusza Rolke, Chrisa Niedenthala, Kuby Dąbrowskiego, Anki Ptaszkowskiej.

Irena Jarosińska (1924–1996) była silną i niezależną osobowością artystyczną, aktywną fotoreporterką m.in. prestiżowych pism Świat i Polska, inicjatorką wielu wystaw, happeningów i dyskusji, mentorką młodych fotografów. Jej ogromna spuścizna fotograficzna, licząca ponad 40 tysięcy zdjęć, po latach zapomnienia trafiła do Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA. Stanowi zapisaną – jak mówiła artystka: pismem obrazkowym – opowieść o Polsce od początku lat 50. aż po lata 90.

Jarosińska zawodowo i prywatnie związana była ze środowiskiem artystycznym: portretowała poetów, malarzy awangardowych, aktorów, fotografów i muzyków. Przez kilka dekad była w samym centrum życia kulturalnego, z jednej strony śledząc je jako fotografka, a z drugiej współtworząc. Jeden z rozdziałów albumu (Ekscytacja) został osnuty wokół miejsc ważnych dla polskiego życia artystycznego jak np. mieszkanie-pracownia malarza Henryka Stażewskiego, a także teatry Tadeusza Kantora czy Mirona Białoszewskiego.

Irena Jarosińska była w tym środowisku na zasadzie współżycia, wspólnego przebywania. Pokazała na zdjęciach nasze życie, była reporterem tego okresu. Stworzyła chyba najbardziej wszechstronny dokument tego, co działo się w miejscach, z którymi byliśmy związani.

W albumie znalazły się również fotografie i teksty opowiadające o samej artystce. Jej pracownia była miejscem spotkań artystów z różnych kręgów kultury.

Koncepcja, opracowanie merytoryczne, wybór zdjęć: Agata Bujnowska, Joanna Łuba
Projekt graficzny: rzeczyobrazkowe.pl
Wydawnictwo: Fundacja Ośrodka KARTA
Premiera: 13 listopada 2013 roku
Album w polsko-angielskiej wersji językowej
Wydanie I, format 23×23 cm, 228 stron, oprawa twarda
ISBN: 978-83-61283-84-3

Irena Jarosińska: pismo obrazkowe
Premiera książki: 13 listopada 2013 roku
Fundacja Ośrodka KARTA

Dodaj komentarz