Dwa życia materiału. Diana Fiedler w Poznaniu

Od 18 do 29 listopada w Galerii AT w Poznaniu będzie można zobaczyć instalację Undo, której autorką jest Diana Fiedler.

Diana Fiedler „Undo” praca prezentowana w Galerii AT w Poznaniu (źródło: materiały prasowe)

Diana Fiedler „Undo” praca prezentowana w Galerii AT w Poznaniu (źródło: materiały prasowe)

W realizacji Undo Diana Fiedler zbudowała ścianę z gruzu zburzonych ścian działowych domu, w którym będzie mieszkać w przyszłości. Wbudowana w filar galerii, stała się częścią konstrukcji budynku. Jak sama to określa:

Budowa ściany służącej funkcjom konstrukcyjnym z materiału pochodzącego z destrukcji innej ściany jest symbolem samym w sobie. Staje się jednocześnie obiektem, w którym unaoczniają się obydwa życia użytego materiału: dawne ze zburzonej ściany oraz nowe w obecnie zbudowanej.

Istotne w tej pracy jest zauważenie i udokumentowania starych gazet i papierowych worków po cemencie, będących kiedyś izolacyjnym elementem wypełniającym ścianę.

Fiedler zajmuje się w sztuce przede wszystkim rysunkiem, instalacją, fotografią, wideo. W swojej twórczości artystka porusza problemy związane z przestrzenią, zarówno tą indywidualną, z którą się utożsamia, jak i tą, która jest dla niej obca, anonimowa. Jej prace charakteryzują się zazwyczaj minimalistycznym użyciem środków artystycznych; wykorzystuje formy geometryczne (budowane z bloków betonowych), ułożone w logicznych układach, zestawiając je np. z dużo-formatowymi, czarnobiałymi fotografiami. Ważna jest dla niej architektura przestrzeni, pamięć o niej i wynikające z tego personalne relacje zachodzące pomiędzy fizyczną i mentalną strukturalnością architektury.

Diana Fiedler (ur. 1976 w Górze); studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom obroniła na Wydziale Edukacji Artystycznej; praca magisterska napisana pod kierunkiem prof. Jaromira Jedlińskiego (2000). Dyplom z Rysunku i Grafiki warsztatowej w pracowniach prof. Jarosława Kozłowskiego i prof. Mirosława Pawłowskiego (2002). W latach 2008-2010 studiowała w Royal College of Art w Londynie. W latach 2006-2008 współprowadziła (wraz z Mikołajem Polińskim) Galerię Aneks w Poznaniu. Obecnie jest adiunktem w IX Pracowni Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W 2008 i 2009 roku otrzymała Stypendium Royal College of Art, a w 2002 Stypendium Miasta Poznania. Prace artystyczne prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Galerii Aneks w Poznaniu, Galerii Naprzeciw w Poznaniu, Galerii Foksal w Warszawie, Galerii Oko/Ucho w Poznaniu, Galerii Muzalewska w Poznaniu oraz w Kunst Bauwerk/Tabakfabrik, Vierraden, Royal College of Art, Londyn, 2yk Galerie, Berlin.

Undo
Diana Fiedler
Otwarcie: 18 listopada, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 29 listopada 2013 r.
Galeria AT w Poznaniu

Dodaj komentarz