• 2013-11-18

Gapiszon i Kapiszon, czyli Butenko w Warszawie

W Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie od 5 do 20 grudnia będzie można zobaczyć wystawę ilustracji książkowych, których autorem jest Bohdan Butenko.

Bohdan Butenko, ilustracja prezentowana na wystawie (źródło: materiały prasowe galerii)

Bohdan Butenko, ilustracja prezentowana na wystawie (źródło: materiały prasowe galerii)

Bohdan Butenko uważany jest za mistrza ilustracji książkowej. Swoje książki podpisuje jak dawni mistrzowie sygnaturą pinxit- czyli namalował. Stworzył słynne rysunkowe postaci Gapiszona i Kapiszona, Gucia i Cezara. Artysta ukończył Akademię Sztuk Plastycznych w Warszawie. Tuż po dyplomie w 1955 roku został redaktorem artystycznym w wydawnictwie Nasza Księgarnia. W roku 1956 ukazały się jego pierwsze książki: Pan Maluśkiewicz i wieloryb Juliana Tuwima oraz 35 maja Ericha Kästnera. Wraz z artystami, takimi jak: Jan Młodożeniec, Daniel Mróz, Janusz Stanny, Jan Marcin Szancer, Franciszka Themerson, Józef Wilkoń współtworzył zjawisko nazywane Polską Szkołą Ilustracji. W latach 50., 60. i 70. XX wieku stanowiła ona ewenement na skalę światową.

Postaci powołane do życia przez Bohdana Butenko cieszą już trzecie pokolenie czytelników. Butenko jest autorem ponad 200 książek, m.in. ikonicznych ilustracji do książek Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Joanny Kulmowej, Joanny Papuzińskiej, Adama Bahdaja, Wandy Chotomskiej, Wiktora Woroszylskiego, Edmunda Niziurskiego, Kornela Makuszyńskiego, Ericha Kästnera, Edwarda Leara i innych. Opracowywał graficznie prozę Bohumila Hrabala, Hanny Krall, poezje Adama Asnyka, Tadeusza Kubiaka. Butenko zajmuje się również plakatem, scenografią teatralną i telewizyjną, tworzy projekty do filmów animowanych, a także książki autorskie.

A ponadto, jak napisał Michał Rusinek:

Chudzi faceci,
grube baby,
nieznośne dzieci,
słodkie szkraby
tłoczą się w tłoku,
piszcząc cienko,
by narysował ich Butenko!

BUTENKO PINXIT czyli Gapiszon w Galerii
Bohdan Butenko
5 do 20 grudnia 2013 r.
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie

Dodaj komentarz