• 2013-11-18

Biografia Gałczyńskiego w 60. rocznicę śmierci poety

21 listopada do księgarń trafi biografia Konstanty Ildefons Gałczyński. Niebezpieczny poeta autorstwa Anny Arno wydana przez Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.

Anna Arno „Konstanty Ildefons Gałczyński. Niebezpieczny poeta” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Anna Arno „Konstanty Ildefons Gałczyński. Niebezpieczny poeta” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Kim był ten poeta, który zapisał się w zbiorowej pamięci wierszami o zaczarowanej dorożce, ogórku, który nie śpiewa, i Teatrzykiem Zielona Gęś? Zielonym Konstantym zakochanym na wieki w srebrnej Natalii? Oszustem, słodkim szarlatanem, sztukmistrzem wyciągającym wiersze jak króliki z kapelusza? Kpiarzem sypiącym fajerwerkami dowcipu? A może psem na forsę piszącym na akord dla tego, kto zapłaci? Postacią tragiczną, uwikłaną w nałóg i kolejne polityczne układy? Człowiekiem zdolnym podczas wojennej tułaczki oświadczyć się trzem kobietom, podczas gdy w domu czekała żona? A może księżycowym facetem, zakochanym przede wszystkim w poezji i muzyce?

Książka Anny Arno odkrywa wszystkie te twarze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i jeszcze wiele innych. Podobnie jak jego poezja, mieni się wieloma odcieniami: obraz poety raz jest flamandzkim portretem, raz socrealistycznym plakatem, a innym razem karykaturą z Przekroju.

Anna Arno ukończyła historię sztuki w Institute of Fine Arts na Uniwersytecie Nowojorskim. Współpracuje z Zeszytami Literackimi i Gazetą Wyborczą. Jest tłumaczką i laureatką Nagrody Zeszytów Literackich za debiut w dziedzinie poezji. Publikuje pod pseudonimem.

Anna Arno Konstanty Ildefons Gałczyński. Niebezpieczny poeta
Premiera: 21 listopada 2013 roku
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Dodaj komentarz