• 2013-11-16

Witold Lutosławski: A Centennial Tribute

Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku wspólnie z Symphony Space i radiem WQXR-Q2 prezentują projekt Witold Lutosławski: Centennial Tribute z udziałem uznanych muzyków. Koncert poświęcony twórczości kompozytora odbędzie się 13 grudnia w Nowym Jorku.

Witold Lutosławski (źródło: Wikipedia Wolna Encyklopedia)

Witold Lutosławski (źródło: Wikipedia Wolna Encyklopedia)

Koncert odbędzie się z udziałem ACME (American Contemporary Music Ensemble), jednego z najbardziej cenionych zespołów kameralnych, specjalizujących się w wykonywaniu muzyki współczesnej oraz nagrodzonego Pulitzerem kompozytora i znawcy twórczości Lutosławskiego Stevena Stucky

Na program, upamiętniający setną rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego, podczas którego odbędzie się także rozmowa ze Stevenem Stucky przybliżająca sylwetkę polskiego kompozytora poprowadzona przez Laurę Kaminsky, dyrektor artystyczną Symphony Space, składać się będą: Wariacja Sacherowska na wiolonczelę solo, Bukoliki na altówkę i wiolonczelę i Kwartet smyczkowy oraz utwory Stevena Stucky - Dialoghi na wiolonczelę solo i Nell’ombra, nella luce na kwartet smyczkowy.

Witold Lutosławski (1913-94) – jeden z największych kompozytorów XX wieku, wyniósł muzykę polską do najwyższej rangi światowej. Jego dzieła, obecne na wszystkich ważnych estradach koncertowych od ponad sześćdziesięciu lat. Związany z wielką tradycją europejską, od Beethovena i Chopina po Debussego i Bartóka, był jednocześnie w swojej działalności publicznej patriotą, a w twórczości zaś prawdziwym obywatelem świata. W przekonaniu o szczególnym znaczeniu jego dorobku dla dziedzictwa narodowego i światowego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2013 Rokiem Witolda Lutosławskiego.

Koncert Centennial Tribute:
13 grudnia 2013 r., godz. 19.30
Leonard Nimoy Thalia w Symphony Space, Nowy Jork

Dodaj komentarz