• 2013-11-16

Listy osobiste Mrożka i Brandella

Od 14 listopada w księgarniach dostępne są Listy 1959–1994 Sławomira Mrożka i Gunnara Brandella. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

„Listy 1959–1994” – okładka (źródło: materiały prasowe)

„Listy 1959–1994” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Lato 1959 roku, gdzieś na Oceanie Atlantyckim. Młody pisarz z komunistycznej Polski i dojrzały dziennikarz z prawdziwej Europy poznali się przypadkowo — na pokładzie statku United States. Dwudziestodziewięcioletni wówczas Sławomir Mrożek miał na swoim koncie debiut dramaturgiczny. Gunnar Brandell, straszy o czternaście lat, odgrywał już znaczącą rolę w kulturalnym życiu Europy. Wspólny rejs do Nowego Jorku zapoczątkował trzydziestopięcioletnią przyjaźń, utrwaloną w listach: o literaturze, kobietach i polityce — o życiu.

Ich korespondencja obfituje w niespotykaną w innych tomach listów ilość szczegółów osobistych. A wszystko dzięki wyjątkowemu rozmówcy, oddanemu przyjacielowi. W odróżnieniu od pozostałych korespondentów Mrożka — współmieszkańców PRL-u — Brandell pochodzi z innego świata. Paradoksalnie, jemu można więcej powiedzieć, bardziej się przed nim otworzyć, także czysto prywatnie. Na kolejnych stronach korespondencji ukazuje się Mrożek z krwi i kości. Listy… to intelektualna dyskusja dwóch równorzędnych partnerów, a przy tym konfrontacja mentalności przedstawicieli Wschodu i Zachodu.

Przyjaźń Sławomira Mrożka i Gunnara Brandella — cenionego szwedzkiego literaturoznawcy, profesora literatury w Uppsali, szefa działu kulturalnego czasopisma Svenska Dagbladet oraz autora studium na temat dramatycznej twórczości autora Tanga — przetrwała liczne podróże, zmiany adresów oraz upadek muru berlińskiego. Wymiana listów, choć nieregularna, trwała aż do śmierci Brandella 8 marca 1994 roku.

Mrożek w tych listach znacznie częściej, czysto prywatnie, szerzej zwierza się z przeżyć i doświadczeń ledwo napomykanych w Dzienniku bądź w listach do polskich korespondentów.

Tadeusz Nyczek

Sławomir Mrożek, Gunnar Brandell Listy 1959–1994
Premiera: 14 listopada 2013 roku
Wydawnictwo Literackie

Dodaj komentarz