• 2013-11-16

Piotr Skiba – z fascynacji legendą miejską

Od 21 listopada do 5 stycznia w Muzeum Współczesnym Wrocław będzie można oglądać wystawę Piotra Skiby Vulgar Display of Power.

Piotr Skiba „V.D.O.P.” film prezentowany na wystawie w Muzeum Współczesnym Wrocław (źródło: materiały prasowe)

Piotr Skiba „V.D.O.P.” film prezentowany na wystawie w Muzeum Współczesnym Wrocław (źródło: materiały prasowe)

Historia osnuta wokół wystawy Vulgar Display of Power bierze swój początek w fascynacji jedynym we Wrocławiu, anonimowym czarnoskórym bezdomnym. Osobę tę można było przez pewien czas spotkać w okolicy rynku. Żywa gestykulacja i kaznodziejski ton długich tyrad, które wygłaszał publicznie na krótką chwilę zapadały w pamięć przypadkowych przechodniów. Tak jak się pojawił, również pewnego dnia zniknął z miejskiego pejzażu, nie pozostawiając po sobie śladu.

Postać ta zainspirowała Piotra Skibę do próby zrozumienia, jak rodzi się i ewoluuje miejska legenda. Postanowił sam dać początek takiej historii i na jeden dzień przeistoczył się w miejscowego freaka, nakładając na głowę lateksową maskę i krążąc w okolicach wrocławskiego kosmosu, czyli osiedla Kosmonautów. Osiedle to, z charakterystyczną zabudową wysokich blokowisk, tworzy własną mikrospołeczność w obrębie struktury miasta.

Piotr Skiba „Man that Negro stole my show” Muzeum Współczesne Wrocław (źródło: materiały prasowe)

Piotr Skiba „Man that Negro stole my show” Muzeum Współczesne Wrocław (źródło: materiały prasowe)

Ten jednodniowy performans, zarejestrowany kamerą z ręki w 2012 roku został zatytułowany Man that Negro stole my show, co było nawiązaniem do słów, które miał wypowiedzieć David Hammons, afroamerykański artysta od lat podejmujący w swych pracach wątki z życia w nowojorskim Harlemie po ponownym wybraniu na prezydenta USA Baracka Obamy.

Utrzymany w lynchowskim klimacie film zatytułowany V.D.O.P., nawiązuje do wideo Davida Hammonsa Phat free z 1995 roku. Jest zapisem kolejnego performansu Skiby, wykonanego w 2013 roku. Film rejestruje niepokojącą, nierówną rozgrywkę między artystą, a przybraną przez niego maską. Jest wulgarnym pokazem siły w walce ze samym sobą.

Piotr Skiba - ur. w 1980 roku jest absolwentem Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa i Rzeźby. Zajmuje się malarstwem, tworzy filmy i obiekty. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Vulgar Display of Power
Piotr Skiba
Kurator: Piotr Stasiowski
Otwarcie: 21 listopada 2013 r., godz. 18.00
Wystawa potrwa do 5 stycznia 2014 r.
Muzeum Współczesne Wrocław

Dodaj komentarz