• 2013-11-16

Mikołaj Moskal – Głowa bez formy stałej

Od 15 listopada w Galerii Starter w Warszawie można oglądać wystawę prac Mikołaja Moskala pt. Głowa bez formy stałej.

Autor pracy: Mikołaj Moskal (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Mikołaj Moskal (źródło: materiały prasowe organizatora)

[...] najważniejszym staje się moment, kiedy widzenie rzeczywistości przekształca się w zobaczenie jej płasko i bez perspektywy […]. Rzeczywistość zostaje zredukowana do niewielkiej ilości linii i płaszczyzn. Jest to wynik obserwacji ruchu linii biegnących równolegle, oddalających się od siebie lub przecinających wraz z zawartą między nimi nicością. Kolor przestaje być lokalną barwą przedmiotów i staje się chromatyczną harmonią wyrażającą stan wewnętrzny.

Ta wypowiedź Henryka Stażewskiego, w rozmowie pod tytułem Emocje abstrakcji, oddaje w dużym stopniu założenia sztuki Mikołaja Moskala. Sztuki, w której rzeczywistość zapośredniczona emocjonalnie, przedstawiona jest w sposób wynikający z samej formy artystycznej, ze znajomości materiału lub z jego odkrywania, a intelektualnie ujęte wrażenia zamknięte są w prostych formach.

Artysta nazywa je kształtami, od nich zaczyna się proces tworzenia, one wyznaczają jego ramy. Zwraca tu uwagę myślenie konturem, linią w praktyce, której podstawowe narzędzia to linijka, pędzel i słoik z farbą, nożyk do wycinania jednym, zamaszystym ruchem, a główny materiał to papier. Jego lekkość i nietrwałość, pewna surowość, gładka, choć częściej chropowata powierzchnia zestawiane są z podobnymi własnościami niewsiąkającej w materię, pozostającej na powierzchni wodnej farby.

Ewa Tatar (fragment tekstu towarzyszącego wystawie)

Mikołaj Moskal, urodzony w 1985 roku w Krakowie, zajmuje się rysunkiem i rzeźbą. Studiował na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i w Hochschule für Gestaltung im Offenbach / Frankfurt am Main. Współtwórca kolektywu/galerii New Roman.

Mikołaj Moskal, Głowa bez formy stałej
Wernisaż: 15 listopada 2013 roku, godz. 19.00
Wystawę można oglądać do 15 grudnia 2013 roku
Galeria Starter
ul. Andersa 13
Warszawa

Dodaj komentarz