• 2013-11-16

Jan Oksitowicz i obiekt na dzień dobry

Od 13 listopada do 2 grudnia w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie w listopadzie można zobaczyć cztery niezwykłej urody kafle krakowskiego majstra Jana Oksitowicza, pochodzące z pierwszej połowy dziewiętnastego wieku.

Jan Oksitowicz, kafle prezentowane w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie (źródło: materiały prasowe)

Jan Oksitowicz, kafle prezentowane w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie (źródło: materiały prasowe)

Barwnie malowane, zdobione motywami roślin, ptaków, zwierząt i ludzi, często w humorystycznych scenkach, pochodzą z dwóch pieców, które odkryto po drugiej wojnie światowej w Dzikowie i Rybnej – oba w szlacheckich dworach. Piec z Dzikowa znajdował się przed wojną w kamienicy w Krakowie, o piecu z Rybnej wiemy jedynie, że też był przenoszony.

O ich twórcy, który podpisał się na jednym z dzikowskich kafli, wiadomo tylko tyle, że przybył do Krakowa około 1830 roku jako wędrowny czeladnik kunsztu garncarskiego. Od razu zatrudnił się w warsztacie mistrza Jabłońskiego, a dwa lata później został wyzwolony na majstra. Ostatni zapis w dokumentach cechowych pochodzi z roku 1834. Resztę mogą nam dopowiedzieć kafle – szczęśliwie w kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie zachowało się ich w sumie około dwieście, dwa niemal kompletne zestawy.

Obiekt na dzień dobry
Jan Oksitowicz, kafle
13 listopada do 2 grudnia 2013 r.
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
Plac Wolnica 1

Dodaj komentarz