• 2013-11-15

Sekrety miłości w kinach

Przez najbliższe tygodnie w kinach w całej Polsce będzie można oglądać głośny dokument Sekrety miłości. Film Krystiana Matyska zostanie zaprezentowany także na festiwalu Camerimage.

„Sekrety miłości”, reż. Krystian Matysek (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Sekrety miłości”, reż. Krystian Matysek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Film opowiada historię siedmiu związków uczuciowych rozwijających się w różnych zakątkach globu. Reżyser odwiedza z kamerą Indonezję, Himalaje, Północne Indie, Polskę, Rosję oraz Francję. Wśród dwóch różnych plemion indonezyjskich funkcjonują odmienne modele małżeństwa: podczas gdy mężczyzna Korowai żyje z jedną żoną, zamieszkujący sąsiednią wyspę mężczyzna Dani wiąże się z trzema kobietami. Podczas podróży do północnych Indii i Himalajów zapoznajemy kobiety, które żyją z dwoma mężczyznami. Mimo wszelkich różnic kulturowych, w podobnej konfiguracji funkcjonuje również bohaterka z Rosji. Mężczyzna z Polski naprzemiennie kocha cztery kobiety. We Francji para ousiderów rozwija między sobą głębokie uczucie z dala od społeczeństwa. Co łączy wszystkich tych bohaterów? Czy mimo odmiennych wyznań, światopoglądów i stylów życia w jednakowym stopniu wyrażają oni pragnienie miłości? Film Krystiana Matyska stanowi próbę odpowiedzi na te pytania.

Krystian Matysek (scenariusz, reżyseria, zdjęcia) – urodzony w 1967 roku w Opolu. Operator filmowy i reżyser filmów dokumentalnych. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2001 roku zasłynął jako autor wielokrotnie nagradzanego filmu przyrodniczego Dziobem i pazurem. Kilka lat po premierze niektóre fragmenty filmu zostały wykorzystane przez Jerzego Hoffmana w Starej baśni. W 2004 roku Matysek zrealizował film dokumentalny Olter. Opowieść poświęcona tragicznie zmarłemu perkusiście zespołów Miłość i Kury została nagrodzona na wrocławskich Nowych Horyzontach, a także na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Sekrety miłości
Scenariusz, reżyseria, zdjęcia: Krystian Matysek
Dystrybucja: Fundacja Magellan
W kinach od 24 października 2013 r.

Dodaj komentarz