• 2013-11-15

Nagroda im. Grzegorza Ciechowskiego trafi w tym roku do Misi Ff

Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego trafi w tym roku do kompozytorki, wokalistki i autorki tekstów – Michaliny Furtak. Wyróżnienie przyznawane od 2002 roku wręczane jest młodym twórcom za dokonania w minionym sezonie artystycznym.

Misia Ff (źródło: mat. prasowe)

Misia Ff (źródło: mat. prasowe)

Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego upamiętnić ma przedwcześnie zmarłego poetę, kompozytora i muzyka związanego z Toruniem – Grzegorza Ciechowskiego. Przyznała ją kapituła w składzie: Leszek Biolik, Zbigniew Krzywański, Marek Niedźwiecki, Andrzej Świetlik, Jerzy Tolak, Mariusz Składanowski i Jan Wołek. Artyści oraz dziennikarze uhonorowali dotychczas twórczość takich artystów, zespołów i instytucji jak: Piotr Rogucki (w 2004 r.), Galeria Rusz (2007 r.), Lao Che (2008 r.), Julia Marcell (2011 r.) oraz Mela Koteluk (2012 r.).

Spotykamy się przed oficjalnym ogłoszeniem wyników już dwunastej nagrody – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. Lata od śmierci Grzegorza Ciechowskiego upłynęły bardzo szybko, ale torunianie nigdy nie zapomną tego, że związany był z naszym miastem. Zostanie on na zawsze w pamięci Torunia. Stąd decyzja Rady Miasta sprzed ponad dwunastu lat o ustanowieniu nagrody i konsekwentne realizowanie tego przedsięwzięcia.

Michalina Misia Ff Furtak urodziła się w Zielonej Górze. Znana jest szerokiej publiczności przede wszystkim jako wokalistka międzynarodowego zespołu Très.b. Z formacją wydała płyty Scylla and Charybdis, The Other Hand i 40 Winks of Courage. Obecnie rozpoczyna solową karierę. Wydała właśnie jako Misia Ff album pt. Epka. Artystka jest także laureatką Paszportu Polityki i Fryderyka za debiut roku.

Kapituła doceniła wrażliwość oraz naturalność wokalistki i basistki, perfekcjonizm wykonawczy, a także europejski i wielokulturowy wymiar jej muzyki. Jak napisano w uzasadnieniu, nagrodę przyznano artystce również za to, że w formie ambitnej piosenki pop w intrygujący sposób potrafi przekazać całą paletę skrajnych ludzkich uczuć. Za umiejętne balansowanie na granicy tego, co mocne i rockowe, a tego co kruche i ulotne. Za intymny charakter twórczości i za głos-instrument, który potrafi subtelnie grać na delikatnych strunach ludzkich emocji.

Wręczenie Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego:
14 grudnia 2013 roku
Akademickie Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa
Toruń

Dodaj komentarz