• 2013-11-15

Relacje wojenne ziemian – o ostatnich mieszkańcach małopolskich dworów

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie zaprasza na promocję książki opracowanej przez dr. Marcina Chorązkiego Relacje wojenne ziemian – perspektywa dwóch pokoleń. Spotkanie odbędzie się 19 listopada.

Marcin Chorązki „Relacje wojenne ziemian – perspektywa dwóch pokoleń” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Marcin Chorązki „Relacje wojenne ziemian – perspektywa dwóch pokoleń” – plakat (źródło: materiały prasowe)

W spotkaniu, które poprowadzi Martyna Grądzka (IPN), wezmą udział Autor oraz dr Barbara Klich-Kluczewska, historyk badający dzieje społeczne PRL i pamięć o tej epoce, pracownik Zakładu Antropologii Historycznej Instytutu Historii Uniwersytet Jagiellońskiego.

Relacje wojenne ziemian – perspektywa dwóch pokoleń to podróż po zakamarkach pamięci świadków historii – ostatnich mieszkańców małopolskich dworów. Jej wyjątkowość wynika ze spotkania na kartach książki dwóch pokoleń polskiego ziemiaństwa. Spisane przed prawie czterdziestoma laty wspomnienia nieżyjących już osób, które w czasie wojny były w sile wieku, zestawiono z nagranymi już w XXI wieku relacjami ich potomków, dla których czas wojny to czas dzieciństwa, wzrastania w atmosferze ziemiańskich dworów. To złożenie dwóch form źródeł historycznych oraz pamięci dwóch pokoleń polskiej elity XX wieku prezentuje niepowtarzalny obraz życia ziemian w okresie okupacji niemieckiej i ich wywłaszczenia z majątków przez utrwalających władzę ludową polskich komunistów.

Marcin Chorązki Relacje wojenne ziemian – perspektywa dwóch pokoleń – spotkanie
19 listopada 2013 roku, godz. 18.00
Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie

Dodaj komentarz