• 2013-11-15

Maciej Obara International Quartet

Grupa w składzie Maciej Obara, Dominik Wania, Ole Morten Vaagan, Gard Nilssen wystąpi w gliwickim Klubie Muzycznym 4ART, w ramach Festiwalu Muzyki Improwizowanej jaZZ i okolice.

jaZZ i okolice, logo (źródło: mat. prasowe)

jaZZ i okolice, logo (źródło: mat. prasowe)

Już pierwsze dźwięki najnowszej płyty Macieja Obary wzruszyły mnie, wprowadziły w czar tej muzyki (…) Jego muzyka jest silna, dojrzała, głęboka, pełna czaru, piękna. Jest jego własna. – komentarz Tomasza Stańko do albumu Macieja Obary, I can do it.

Maciej Obara – jest jednym z najzdolniejszych polskich saksofonistów jazzowych, zbierającym bardzo dobre recenzje, zarówno od polskich jak i zagranicznych melomanów oraz krytyków muzycznych. Istotny wpływ na kształt twórczości Macieja Obary miała jego współpraca z Tomaszem Stańko. Utalentowany saksofonista zagrał w międzynarodowym projekcie trębacza - Tomasz Stanko Special Project podczas Bielskiej Jesieni Jazzowej 2007 w składzie: Tomasz Stanko, Alexi Tuomarila, Jakub Bro, Anders Jormin, Sławomir Kurkiewicz, Joey Baron oraz w projekcie Tomasza Stańki New Balladyna Quartet. W 2008 roku Maciej Obara nagrał płytę I can do it, która została entuzjastycznie odebrana przez słuchaczy oraz krytyków.

W listopadzie 2009 Maciej Obara zaprezentował swój nowy projekt Obara Special Quartet, do którego zaprosił czołówkę nowojorskiej awangardy muzycznej działającej w School of Improvisational Music: Ralph Alessi (tr), Mark Helias (bass), Nasheet Waits (dr). Trasa koncertowa, która odbyła w się w listopadzie 2009 r. w Polsce, była przygotowaniem do sesji nagraniowej w Nowym Jorku. W styczniu następnego roku Obara nagrał płytę w tym składzie zatytułowaną Four w studio Systems Two na nowojorskim Brooklynie. Podróż do Nowego Jorku zaowocowała również nagraniem kolejnej płyty z Johnem Lindbergiem (bass) i Harveyem Sorgenem (drums). Projekt nosił nazwę MaMuGe 3 i ukazał się na płycie w 2010 roku. W tym samym czasie muzycy zagrali trasę promująca płytę w Polsce i za granicą.

Najnowszym projektem Obary jest międzynarodowy kwartet z udziałem pianisty Dominika Wani oraz norweskiej sekcji rytmicznej: Ole Morten Vaagan (kontrabas), Gard Nilssen (perkusja). International Quartet z sukcesem koncertował we Francji na Countance Jazz Fest, w Holandii na North Sea Jazz Festival, w Norwegii na Molde Jazz oraz na London Jazz Festival. W lecie 2013 roku zespół Macieja Obary został zaproszony do udziału w licznych festiwalach m.in w Japoni, Niemczech oraz na Warsaw Summer Jazz Days, gdzie zagra u boku legendarnego saksofonisty i kompozytora Wayne’a Shortera.

Maciej Obara International Quartet:
Maciej Obara – saksofon altowy;
Dominik Wania – fortepian;
Ole Morten Vaagan – kontrabas;
Gard Nilssen – perkusja

17 listopada 2013 r., godz. 19.00
ul. Wieczorka 22, Klub Muzyczny 4ART
Gliwice

Dodaj komentarz