• 2013-11-15

Każde dotknięcie zostawia ślad. Alina Szapocznikow

15 listopada o godz. 17.00 Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu zaprasza na projekcję filmu Każde dotknięcie zostawia ślad. Alina Szapocznikow oraz spotkanie z autorkami filmu Anną Zakrzewską i Joanną Turowicz.

Każde dotknięcie zostawia ślad. Alina Szapocznikow, fot. Maria Czyżak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Każde dotknięcie zostawia ślad. Alina Szapocznikow, fot. Maria Czyżak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lubię pracować w materiałach podatnych, w których każde dotknięcie zostawia ślad [...] Ten fizyczny kontakt daje mi uczucie przekazywania siebie rzeźbie

– mówiła o swojej twórczości Alina Szapocznikow.

W filmowym portrecie Aliny Szapocznikow, autorki starają się zajrzeć pod powierzchnię legendy, pod tę zmitologizowaną warstwę narracji o pięknej artystce, by przybliżyć jej osobę, jej stosunek do życia, także tego codziennego, do ludzi, do Historii, i oczywiście do sztuki. Dotarły do bliskich artystce osób, polskich i francuskich wybitnych artystów i twórców kultury, uczestników artystycznego życia, m.in.: Andrzeja Wajdy, Annette Messager, Olivier O. Oliviera, Claudine Martin, Francoise Collin, Michelle Zahorskiej, Wojciech Fangora, Krzysztofa Teodora Toeplitza.

Przyjaciele nie tylko wspominają artystkę, ale także w bardzo osobisty i emocjonalny sposób interpretują jej twórczość, noszącą cechy autobiograficzne. Dzięki ich wypowiedziom powstaje intymny portret Aliny Szapocznikow, przybliżający postać artystki, jej stosunku do życia, do tragicznej przeszłości naznaczonej Holocaustem, i do niezwykłej pasji tworzenia, zawsze i za wszelką cenę.

Scenariusz i reżyseria: Joanna Turowicz, Anna Zakrzewska
Zdjęcia: Kacper Lisowski
Montaż: Anna Dymek
Produkcja: Anna Drozd, OpArt Productions 2009
Realizację filmu wsparli finansowo:
Polski Instytut Sztuki Filmowej, Narodowe Centrum Kultury, TVP 1, TVP Kultura

Każde dotknięcie zostawia ślad. Alina Szapocznikow
15 listopada 2013 r., godz. 17.00
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina
Kalisz

Dodaj komentarz