• 2013-11-15

Guy Maddin wywołuje duchy

18. Forum Kina Europejskiego Cinergia powoli dobiega końca. Uroczyste zakończenie odbędzie się w dniu 15 listopada o godz. 20.00 w łódzkim Kinie Bałtyk, gdzie będzie można obejrzeć film Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków. Ale przed końcem tegorocznej edycji odbędzie się jeszcze uroczyste spotkanie z Guyem Maddinem.

Guy Maddin (źródło: materiały prasowe organizatora)

Guy Maddin (źródło: materiały prasowe organizatora)

O najnowszym filmie Guya Maddina Spiritismes krążą legendy. Jest na liście 100 najbardziej oczekiwanych na świecie filmów w 2013. Tylko czy to jeszcze kino czy para-normalne doświadczenie kinowe? Kiedy organizatorzy festiwalu korespondowali z Guyem w lipcu i sierpniu kręcił część zdjęć do tego filmu w Montrealu.

Pomysł jest niezwykły, karkołomny i imponuje rozmachem. Maddin postanowił nakręcić wybrane, nieznane lub niezrealizowane filmy nieme, po których zostały jedynie opisy. Łącznie aż 100 krótkich metraży. Do naszych czasów przetrwało jedynie 20 proc filmów niemych. Maddin nie nakręcał ich jednak po to by je kończyć. Za pomocą medium, w tym wypadku aktora, który wejdzie w trans w czasie seansu spirytystycznego nastąpić ma połączenie z wybieranym za każdym razem innym zaginionym filmem niemym. Aktor w transie ma być opętany przez ducha zaginionego filmu i poprzez słowa i ruchy ciała ma zrekonstruować jego fabułę, styl, charakter. Reżyser będzie natomiast odpowiednio do zachowań aktora wypełniał przestrzeń rekwizytami oraz będzie dodawał elementy multimedialne, czyli na przykład fragmenty projekcji, nakładające się na siebie obrazy.

Staram się zrobić jak najlepszy materiał ale jako showman, nie psycholog czy terapeuta [...] Nie wierzę w transcendencję i pozaziemskie doświadczenia w życiu, staje się to możliwe dopiero, kiedy trzymam kamerę. Jestem przygotowany na to, że podczas seansów mogą się pojawiać autobiograficzne tropy, nasze historie i wspomnienia zaczną się mieszać… ale podoba mi się ta opcja. Czuje się innowatorem.

– powiedział Guy w jednym z wywiadzie udzielonym Annie Tatarskiej dla Wirtualnej Polski.

Co ciekawe Maddin zamierza kręcić swoje filmy w galeriach sztuki od Paryża po Sao Paulo. W Paryżu zdjęcia realizowane były w Centrum Pompidou. W tym niezwykłym projekcie uczestnicy plejada wybitnych aktorów, m.in. Charlotte Rampling, Geraldine Chaplin, Maria de Medeiros, Mathieu Almaric, Udo Kier.

Forum Kina Europejskiego Cinergia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Forum Kina Europejskiego Cinergia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Forum Kina Europejskiego Cinergia
8-15 listopada 2013 r.

Spotkanie z Guyem Maddinem
15 listopada 2013 r., godz. 12.00
Szkoła Filmowa

Zakończenie Festiwalu
15 listopada 2013 r., godz. 20.00
Kino Bałtyk
Łódź

Dodaj komentarz