• 2013-11-15

Fijałkowski, Nowosielski, Rogala, Tarasin… grafiki i rysunki w Warszawie

Od 19 listopada w Galerii Grafiki i Plakatu w Warszawie będzie można oglądać wystawę grafik i rysunków Stanisława Fijałkowskiego, Jerzego Nowosielskiego, Mirosława Rogali, Franciszka Starowieyskiego i Jana Tarasina.

Franciszek Starowieyski, rysunek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Franciszek Starowieyski, rysunek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Tarasin (ur. 1926r. – zm. 2009r.) – malarz, rysownik, grafik, fotograf, autor esejów o sztuce. Był przedstawicielem nurtu zmierzającego do abstrakcji. Realistyczny zapis przedmiotów, redukował i upraszczał, tworząc przy tym cały system znaków abstrakcyjnych. Podstawową zasadą malarstwa Tarasina było budowanie układów z przedmiotów, szukanie reguł rządzących tymi układami i rozbijanie ich na mniejsze elementy.

Franciszek Starowieyski (ur. w 1930r. – zm. 2009r.) – malarz, rysownik, grafik, twórca plakatów, scenografii teatralnej i telewizyjnej. Franciszek Starowieyski to artysta obdarzony barokową wyobraźnią. W swojej sztuce łączył zmysłowe formy z intelektualnym przesłaniem, szokując często nieoczekiwanymi efektami i surrealistycznymi wizjami. Malarstwo Starowieyskiego cechuje fascynacja zmysłowym ciałem kobiecym o rubensowskich kształtach oraz refleksja nad przemijaniem i śmiercią.

Stanisław Fijałkowski (ur. 1922r.) – malarz i grafik. U Fijałkowskiego forma jest oszczędna, niedopowiedziana. Jego prace charakteryzują się zabudowywaniem niemal jednolitego kolorystycznie tła elementami przypominającymi figury geometryczne o złagodzonych krawędziach, co wytwarza poetycki nastrój. Artysta posługuje się ubogą paletą barw ściszonych oraz chłodnych.

Mirosław Rogala (ur. 1954r.) – w 1979 roku ukończył malarstwo na ASP w Krakowie, a następnie wyemigrował do USA, gdzie wykładał sztuki multimedialne m.in. w Northwestern University w Chicago, Pratt Institute oraz Brooklyn College w Nowym Jorku. Prace Mirosława Rogali to przede wszystkim interaktywne instalacje, rysunki piórkiem i areografem, rysunki komputerowe, fotografie cyfrowe, laserowe.

Jerzy Nowosielski (ur.1923r., – zm. 2011r.) – wybitny malarz, rysownik, scenograf oraz twórca licznych kompozycji figuralnych, martwych natur, aktów, pejzaży. W twórczości sakralnej łączył elementy nowoczesne z wpływami sztuki bizantyjskiej. Styl malarstwa Jerzego Nowosielskiego charakteryzuje się układem barwnych plam obwiedzionych czystą linią konturu. Nowosielski jest autorem licznych polichromii w kościołach oraz ikonostasów. W 1993 r. Jerzy Nowosielski został laureatem Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.

Stanisław Fijałkowski, Jerzy Nowosielski, Mirosław Rogala, Franciszek Starowieyski, Jan Tarasin
Wystawę można oglądać od 19 listopada do 4 grudnia 2013 roku
Galeria Grafiki i Plakatu w Warszawie

Dodaj komentarz