• 2013-11-15

Biegnij, chłopcze, biegnij

Laureat tegorocznej Nagrody Publiczności na festiwalu filmowym w Cottbus, film Biegnij, chłopcze, biegnij pojawi się w polskich kinach 10 stycznia.

„Biegnij, chłopcze, biegnij”, reż. Pepe Danquart (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Biegnij, chłopcze, biegnij”, reż. Pepe Danquart (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Biegnij, chłopcze, biegnij otwierał 23. edycję międzynarodowego festiwalu filmowego w Cottbus. Po zakończeniu pierwszej projekcji obraz został nagrodzony trwającą 15 minut owacją na stojąco. Werdykt festiwalu przyniósł kolejne wyróżnienie – Biegnij, chłopcze, biegnij tak bardzo spodobało się widzom, że przyznali mu Nagrodę Publiczności. W filmie zobaczyć można Andrzeja Tkacza oraz jego brata-bliźniaka Kamila. Drugi z wymienionych chłopców ma już na swoim koncie udział w filmie, który zachwycił międzynarodową publiczność. Mowa tu o Chce się żyć, gorąco oklaskiwanym i nagrodzonym na festiwalu filmowym w Montrealu dziele Maćka Pieprzycy. Obu braciom życzymy dalszych sukcesów na świecie. Jak do tej pory obie produkcje, w których wzięli udział, zdobywają ogromne uznanie poza granicami naszego kraju.

Film przedstawia poruszające losy ośmioletniego uciekiniera z warszawskiego getta, który stracił całą rodzinę i zdany jest na pomoc ze strony obcych. Trafia do domu życzliwej Polki (Elizabeth Duda). Kobieta decyduje się go przygarnąć i namawia, by dla bezpieczeństwa przyjął nową tożsamość – osieroconego Polaka wyznania rzymskokatolickiego. Wskutek dramatycznego splotu wydarzeń, chłopiec musi opuścić gościnny dom i rusza w pełną przygód i niebezpieczeństw wędrówkę przez ogarnięty wojną kraj. Korzystając z pomocy polskich rodzin i przybranej tożsamości, próbuje przetrwać koszmar okupacji.

Ciężkie losy małego chłopca pośród okropieństw wojny są tak nieprawdopodobne, że ciężko uwierzyć w to, że naprawdę miały miejsce. Jednak jest to prawda. Chłopiec przeżył, jest obecnie starszym panem i chętnie opowiada swoją historię.

– Pepe Danquart, reżyser

Biegnij, chłopcze, biegnij
Reżyseria: Pepe Danquart
Obsada: Kamil Tkacz, Andrzej Tkacz, Zbigniew Zamachowski, Izabela Kuna, Przemysław Sadowski, Rainer Bock, Grażyna Szapołowska
Dystrybucja: Kino Świat
W kinach od 10 stycznia 2013 r.

Dodaj komentarz