• 2013-11-14

Zoltán Egressy w Teatrze Polskim w Poznaniu

16 listopada w Teatrze Polskim w Poznaniu odbędzie się spotkanie z Zoltánem Egressym, które poprowadzi Jolanta Jarmołowicz, tłumaczka dramatów węgierskich.

Zoltán Egressy (źródło: materiały prasowe teatru)

Zoltán Egressy (źródło: materiały prasowe teatru)

Zoltán Egressy został zaproszony do Teatru Polskiego w Poznaniu w związku z prapremierą swojego dramatu Szczaw, frytki w reżyserii Piotra Kaźmierczaka, która odbyła się 5 października. Zainaugurowała ona działalność Pracowni Inicjatyw Aktorskich (PiniA) w Teatrze Polskim w Poznaniu. W przedstawieniu występują: Mariusz Adamski (Sędzia główny), Piotr Kaźmierczak (Sędzia liniowy I), Jakub Papuga (Sędzia liniowy II). Prapremiera oraz spotkanie z Zoltánem Egressym organizowane są przy współudziale Jolanty Jarmołowicz, Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie oraz Centrum Węgierskiego w Krakowie.

Spotkanie rozpocznie się po spektaklu, około godz. 20.40.

Zoltán Egressy to węgierski pisarz, poeta, dramaturg. W 1995 roku zadebiutował sztuką Reviczky. Jest autorem dramatów: Stracony raj (1997), Portugalia (1997), Prywatny nauczyciel (1998), Szczaw, frytki (1999), Niebieski, niebieski, niebieski (2000). Dramaty Egressyego zostały przełożone na kilka języków i z powodzeniem prezentowane były na scenach węgierskich, czeskich, słowackich. Największą popularność przyniosła mu Portugalia, wystawiona również w Teatrze Polskim w Poznaniu. Sztuka Szczaw, frytki od kilkunastu lat realizowana jest w węgierskich teatrach; zdobyła również popularność m.in. w Anglii, Niemczech, Bułgarii i Serbii.

Spotkanie z Zoltánem Egressym
Teatr Polski w Poznaniu
16 listopada 2013 r., godz. 20.40

Dodaj komentarz