• 2013-11-14

Wojciech Bąkowski – Przegląd widoków, Mapa czuwania, Odnalezienie siebie

Od 15 listopada w Galerii Stereo w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Wojciecha Bąkowskiego, która składać się będzie z jego najnowszych realizacji: filmu Przegląd widoków, obiektu audio Mapa czuwania i instalacji Odnalezienie siebie.

Wojciech Bąkowski, „Przegląd widoków”, kadr wideo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojciech Bąkowski, „Przegląd widoków”, kadr wideo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wszystkie prace łączy zredukowana do modelowych przedstawień kwestia funkcjonowania człowieka w przestrzeni i pytanie o to, w jaki sposób świadomość bycia w świecie kształtuje dźwięk. Problemy percepcji Bąkowski podejmuje manipulując relacją między wzrokiem a słuchem (za pomocą środków filmowych i produkcji dźwięku) oraz konsekwentnie kreując sytuacje synestetyczne.

Animacja wideo Przegląd widoków składa się z kilku sekwencji symulujących przemierzanie przestrzeni. Zbieżna perspektywa, stawianie kroków, zapętlone mijanie płaszczyzn i dźwięków to składowe elementy tego filmu, przywodzącego na myśl prostą grę komputerową. Mapa czuwania to obiekt w postaci prostokątnego fragmentu pustej ściany, na której powierzchni rozmieszczone zostały nieregularnie źródła dźwięku, odtwarzające rytmicznie tautologiczny komunikat – słowo wall. Praca stawia pytanie o kierunek w którym podąża uwaga we mgle nieznanych, pozbawionych cech okoliczności; jednocześnie sugeruje błądzenie po omacku a także, poprzez skalę i warstwę muzyczną, narzuca całościowy ogląd.

Odnalezienie siebie to instalacja o zachwianej symetrii. Mimo że organizacja elementów jest prosta i statyczna – odpowiada układowi oczu i uszu w czaszce – to treści, obrazy i dźwięki kolidują tu ze sobą, wprowadzając ironiczną w świetle tytułu konfuzję. Wydaje się, że Bąkowski postrzega świat jako układ niemożliwych powiązań i stabilny stan to według niego jednoczesne odczuwanie przeciwieństw.

Całej wystawie przyświeca obraz jaźni zanurzonej w przestrzeni zewnętrznej. Wyjściowy i charakterystyczny dla artysty podział przestrzeni na miasto, dom i głowę jest w praktyce wywracany na opak, w przekonaniu, że relacja między nimi jest równa i wszystkie te obszary funkcjonują na zasadzie naczyń połączonych. Spacery jakie artysta odbywa obejmują zarówno miejskie chodniki jak i zawiłe ścieżki myślenia. W końcu to żadna różnica.

Wojciech Bąkowski. Wystawa prac Przegląd widoków, Mapa czuwania i Odnalezienie siebie
Wernisaż: 15 listopada 2013 roku, godz. 19.00
Galeria Stereo
ul. Żelazna 68/4
Warszawa

Dodaj komentarz