• 2013-11-14

Ryszard Wojtkiewicz z Figurometriami w Gdańsku

Od 23 listopada w Galerii Sztuki Współczesnej Pionova w Gdańsku będzie można oglądać wystawę prac Ryszarda Wojtkiewicza pt. Figurometrie.

Ryszard Wojtkiewicz, Bez tytułu, 90 x 110 cm, technika własna, 1980 r. (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ryszard Wojtkiewicz, Bez tytułu, 90 x 110 cm, technika własna, 1980 r. (źródło: materiały prasowe organizatora)

(…) Działalność tego artysty, będącego absolwentem Państwowej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, z pracowni prof. Józefa Hałasa, zawierała się w doświadczeniach zarówno sztuki konstruktywistycznej, neokonstruktywistycznej, jak i rozwijającej się sztuki konceptualnej. Znajduje swoje korzenie w środowisku wrocławskim, w którym abstrakcja geometryczna była silną podstawą podejmowanych zagadnień, eksperymentów i poszukiwań twórczych. By przywołać ponownie postać choćby Józefa Hałasa, a także Wandy Gołkowskiej, Konrada Jarodzkiego czy Alfonsa Mazurkiewicza. Ten ostatni, wydawać by się mogło, miał ogromny wpływ na charakter pracy Ryszarda Wojtkiewicza, ponieważ obok bardzo zdyscyplinowanych geometrycznych kompozycji, pojawiają się te, które wyraźnie czerpią z natury, z krajobrazu, sytuując się zupełnie blisko wobec twórczości Mazurkiewicza.

Ryszard Wojtkiewicz – urodzony na Wileńszczyźnie w 1941 r., zmarł w 1988 r. Absolwent Wydziału Architektury Wnętrz Państwowej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, dyplom obronił w pracowni malarskiej prof. Józefa Hałasa. Mieszkał i pracował w Gliwicach, gdzie współpracował z Galerią 6, uczestnicząc za jej pośrednictwem w poznańskim INTERARCIE. Prezentował swoje obrazy w Paryżu w Galerii Du Bost, w Stanach Zjednoczonych w Hartford, w Galerii The Grey w Springfield, w Waszyngtonie. W 1985 r. odbyła się wystawa indywidualna w Centrum Galerie w Szwajcarii, ta sama galeria prezentowała jego twórczość na Międzynarodowych Targach Sztuki ART’86 w Bazylei.

Ryszard Wojtkiewicz, Figurometrie
Wernisaż: 23 listopada 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 5 stycznia 2014 roku
Galeria Sztuki Współczesnej Pionova
ul. Olejarna 2
Gdańsk

Dodaj komentarz