• 2013-11-14

Polański. Portret mistrza

Nakładem Grupy Wydawniczej Foksal ukazał się album Polański. Portret mistrza autorstwa Jamesa Greenberga, znanego krytyka filmowego i znawcy kina.

„Polański. Portret mistrza” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Polański. Portret mistrza” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Polański. Portret mistrza to hołd złożony z okazji 80. urodzin jednemu z najwybitniejszych reżyserów światowego kina.
Bogato ilustrowany (ponad 250 unikatowych fotografii!) album autorstwa Jamesa Greenberga, znanego krytyka filmowego i znawcy kina, w niezwykle interesujący sposób prezentuje pełną filmografię mistrza – od słynnego Noża w wodzie (1962) aż po Rzeź (2011), podsumowując 50 lat jego kariery!

Kiedy James Greenberg poprosił mnie o napisanie przedmowy do jego książki – pierwszej tego rodzaju, przy której powstaniu zaproponowano mi współpracę – miałem akurat bardzo napięte terminy na planie Wenus w futrze. Zaraz potem planowałem rozpocząć zdjęcia do D, mojego spojrzenia na sprawę Dreyfusa. Po raz pierwszy od początku kariery zamierzałem kręcić film bezpośrednio jeden po drugim. Dlatego nie znalazłem dość czasu, żeby napisać coś głębokiego czy odkrywczego na temat tej książki. Na szczęście filmy mówią same za siebie i nie potrzebują dodatkowych objaśnień.

– z przedmowy Romana Polańskiego

Polański. Portret mistrza
Autor: James Greenberg
Przekład: Jerzy Malinowski
Grupa Wydawnicza Foksal sp. z o.o.
Wydawnictwa: Buchmann, W.A.B., Wilga

Dodaj komentarz