• 2013-11-14

Mrożek. Portret neurotyka

22 października nakładem wydawnictwa Agora SA ukazała się książka Małgorzaty I. Niemczyńskiej Mrożek. Striptiz neurotyka.

Małgorzata I. Niemczyńska, „Mrożek. Striptiz neurotyka”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Małgorzata I. Niemczyńska, „Mrożek. Striptiz neurotyka”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Mrożek jest jak Chudy, bohater jego minipowieści Ucieczka na południe: Widuje się go zawsze po przeciwnej stronie ulicy, po drugiej stronie rzeki, za zakrętem, obok, nigdy tuż. Jak się do niego zbliżyć? Chociażby przez ludzi, którzy odcisnęli na nim piętno swojej osobowości, uczuć, inteligencji. A także przez miejsca, które zatrzymały go na chwilę w jego życiu wiecznego emigranta.

Striptiz neurotyka Małgorzaty I. Niemczyńskiej, pierwsza wydana po śmierci Sławomira Mrożka poświęcona mu książka-portret, to błyskotliwie napisany i świetnie udokumentowany atlas konstelacji, w której autor Policji, Krawca czy Rzeźni zajmuje miejsce centralne, a wokół niego krąży mnóstwo innych planet, księżyców i gwiazd. Są wśród nich m.in.: Witold Gombrowicz, Stanisław Lem, Jan Błoński, Adam Włodek; są kobiety, obie żony pisarza – malarka Maria Obremba i Meksykanka Susana Osorio Rosas oraz Beata Mikołajko, terapeutka, która pomagała Mrożkowi wyjść z afazji. Autorka opisuje również mniej znane epizody z biografii Mrożka, m.in. jego przygody z kinem, a także zawartość IPN-owskiej teczki pisarza.

Striptiz neurotyka kończy wywiad z bohaterem książki, jeden z ostatnich, jakiego udzielił. To mocny zapis odchodzenia pisarza, który – jak się zdaje – zdążył rozstrzygnąć spór o samego siebie wiedziony przez Sławomira Mrożka z Mrożkiem Sławomirem.

Małgorzata I. Niemczyńska – ur. 1982, absolwentka komparatystyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarka Gazety Wyborczej. Z Mrożkiem po raz pierwszy rozmawiała w 2007 roku. Po raz ostatni – dwa miesiące przed jego śmiercią.

Mrożek. Striptiz neurotyka
Małgorzata I. Niemczyńska
Wydawnictwo Agora SA
Liczba stron: 296

Dodaj komentarz