• 2013-11-14

Mieke Bal i Michelle Williams na scenie z Madame B

Od 6 grudnia w Muzeum Sztuki w Łodzi będzie można oglądać wystawę prac Mieke Bal i Michelle Williams pt. Madame B – Zgłębianie kapitalizmu emocjonalnego.

Marja Skaffari jako Emma, fot. Thijs Vissia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marja Skaffari jako Emma, fot. Thijs Vissia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Madame B to projekt reinterpretujący powieść Pani Bovary Gustave’a Flauberta, przejmującą i aktualną zarówno w 1856 roku, jak i dziś. Tworząc pracę intertekstualną i świadomie używając anachronizmów Mieke Bal i Michelle Williams Gamaker starają się pokazać związek pomiędzy kapitalizmem i romansem, a tym samym komercji kształtującej wyobrażenie romantycznej miłości. Autorki pokazują jak mocno zależności te przetrwały 150 lat po opublikowaniu powieści oraz dlaczego Flauberta często uznaje się za postmodernistę i feministę.

Wystawa Madame B oferuje nowe, radykalne wyobrażenie postawy politycznej Flauberta. Autorki badają różne formy wizualne, dążąc do wytworzenia silnego, głębokiego doświadczenia, w ramach którego dylematy polityczne mogą być rozstrzygane równocześnie przez rozum, emocje i ciało. Mieke Bal i Michelle Williams Gamaker przez sposób konstruowania wystawy podkreślają, że to jak patrzymy na świat i w jaki sposób go odbieramy ma wpływ na nasze zachowanie. Artystki zachęcają do skupienia się nie tylko na lingwistycznych, ale przede wszystkim na wizualnych i dźwiękowych aspektach historii. Ich zdaniem ekonomiczne i miłosne przygody, które kierują Emmę ku nieuchronnemu upadkowi, są w dużej mierze wywołane przez audiowizualne bodźce, które ją otaczają. Przedstawione na 19 projekcjach sytuacje z życia bohaterki mają uzmysławiać widzom, że historia sprzed 150 lat może równie dobrze wydarzyć się dzisiaj.

Wybrana obsada:

  • Marja Skaffari: Emma
  • Thomas Germaine: Karol, Rudolf, Leon
  • Mathieu Montanier: Homais
  • Helinä Hukkataival: matka Karola
  • Matts Stenlund: ksiądz
  • Astrid Törneroos: Berta
  • William Stenius: Jusyn

Reżyseria: Mieke Bal & Michelle Williams Gamaker
Zdjęcia: Christopher Wessels
Sonolog (nagrania i projekt dźwięku): Sara Pinheiro
Charakteryzacja: Milja Korpela
Scenariusz: Mieke Bal, na podstawie powieści Pani Bovary Gustave’a Flaubert’a
Współpraca przy scenariuszu: Michelle Williams Gamaker i Neal Markage
Produkcja: Mieke Bal
Współprodukcja: Mervi Appel (Åland) i Danie Galliot (Paryż)
Colour grading: Remco Hekker
Druga kamera: Michelle Williams Gamaker
Catering, koordynacja i dokumentacja video: Margreet Vermeulen
Dokumentacja planu: Thijs Vissia and Helinä Hukkataival
Asystenci produkcji: Malene Nielsen i Clarinde Wesselink
Pierwszy asystent planu (Åland): Damar Hoogland
Pierwsza asystentka produkcji (Paryż): Marta Dopieralski

Mieke Bal (urodzona w Heemstede w 1946 roku), krytyczka i teoretyczka kultury, wykłada na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Amsterdamie. Jest autorką ponad trzydziestu książek. Jako artystka video, tworzy eksperymentalne filmy dokumentalne a ostatnio także prace oparte na fikcyjnych scenariuszach. Zrealizowała projekt Długa historia szaleństwa we współpracy z Michelle Williams Gamaker, w którego skład wchodził 120 minutowy film fabularny oraz instalacje video. Projekt ten był pokazywany dziewięć razy w ciągu jednego w roku, w miejscach takich jak Nova Museum w Turku, oraz Freud Museum w Londynie.

Michelle Williams Gamaker (urodzona w Wielkiej Brytanii w 1979 roku) performerka i artystka video. Michelle Williams Gamaker uzyskała stopień doktora na Fine Art at Goldsmiths College w 2012 roku. Od 2001 roku prezentowała swoje prace na wielu międzynarodowych wystawach, Madame B (2013) – jej ostatnia praca – jest efektem współpracy z Mieke Bal. Jej nadchodząca wystawa indywidualna Black Matter Earth redefiniuje post-romantyczną wizję kobiecej charakteryzacji w filmach Michael Powell i Emeric Pressburger: Black Narcissus (1947), A Matter of Life and Death (1946) oraz Gone to Earth (1950). Żyje i pracuje podróżując między Londynem i Amsterdamem.

Współpraca kuratorska: Katarzyna Słoboda

Mieke Bal i Michelle Williams Gamaker. Madame B – Zgłębianie kapitalizmu emocjonalnego
Wernisaż: 6 grudnia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 9 lutego 2014 roku
ms1, ul. Więckowskiego 36
Łódź

Dodaj komentarz