Doświadczając miasta w Muzeum Kinematografii

Od 20 listopada w Muzeum Kinematografii w Łodzi będzie można oglądać multimedialną wystawę zbiorową pt. Doświadczając miasta towarzyszącą 23. Festiwalowi Mediów w Łodzi Człowiek w Zagrożeniu.

Izabela Maciejewska, z cyklu „Metropolis”, „Miasto matka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Izabela Maciejewska, z cyklu „Metropolis”, „Miasto matka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W wystawie biorą udział: Pablo Jacob ( Brazylia) – fotografia, Izabela Maciejewska – fotografia i wideoinstalacja, Artur Przebindowski – malarstwo, Józef Szymura – fotografia, Marek Domański – fotografia.

To ekspozycja mówiąca o różnych obliczach życia w wielkim mieście. O egzystencji współczesnego człowieka w stłoczonej, dusznej aglomeracji, która ograniczając jego przestrzeń życiową, ogranicza także jego psychofizyczną kondycję.

Miasta na obrazach Artura Przebindowskiego są klaustrofobiczne, to ciasno zabudowane domami labirynty ulic, z których trudno znaleźć wyjście. Można je odczytywać metaforycznie – jako meandry ludzkiego życia. Kubistycznie podzielona przestrzeń zamiast dawać schronienie, wzmacniać potrzebę odrębności jednostki, wywołuje poczucie osaczenia, bezradności. Te widziane z lotu ptaka, rozrastające się jak plaster miodu, kolorowe mozaiki złożone z tysiąca dachów i ścian w doskonale skomponowanych pracach Przebindowskiego przypominają fawele. Dlatego na wystawie zestawione zostaną z fotografiami brazylijskiego artysty Pabla Jacoba. Jego znakomite dokumentalne zdjęcia pokazują ludzkie codzienne dramaty rozgrywające się właśnie w dzielnicach biedy, miejscach kulturowej nędzy – fawelach Rio de Janeiro.

Ekspozycja Doświadczając miasta to także snuta przez pozostałych troje twórców – Izabelę Maciejewską, Marka Domańskiego i Józefa Szymurę przejmująca opowieść o alienacji i egzystencjalnej pustce mieszkańców anonimowych blokowisk – jakich wiele w Europie Wschodniej. To opowieść o ludzkiej samotności doświadczanej w czterech ścianach ciasnych blokowych pokoi. Wreszcie o braku miejsca do życia – bezdomności, z własnego wyboru lub woli innego człowieka, zmuszającej do tułania się w różnych punktach przestrzeni publicznej.

Alicja Cichowicz, kurator wystawy

Marek Domański – ur. w 1968 w Łodzi. Fotograf. Absolwent PWSSP (obecnie ASP) im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Od dyplomu, na który złożyły się litografie wykonane w pracowni prof. Jerzego Grabowskiego oraz fotografie z pracowni Ireneusza Pierzgalskiego, asystent prof. Grzegorza Przyborka. Obecnie zatrudniony na stanowisku adiunkta w Katedrze Multimediów w tejże uczelni, gdzie prowadzi Pracownię Fotografii II i Pracownię Podstaw Fotografii. Zajmuje się twórczością w dziedzinie fotografii inscenizowanej, otworkowej i dokumentalnej. Kurator i animator wielu projektów o charakterze dokumentalnym.

Pablo Jacob – ur. 1986, Rio de Janeiro. Absolwent Universidade Estácio de Sá oraz Colegio Santa Monica w Los Angeles w Kalifornii. Pracował jako fotoreporter w Jornal Extra, Fotografo, włoskim wydawnictwie Fotografia. Obecnie, od 2008 r., jest fotoreporterem słynnego, wpływowego brazylijskiego dziennika Jornal O Globo.

Izabela Maciejewska – ur. w 1975 r. w Łodzi, artystka multimedialna. Absolwentka ASP im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, dyplom w 2002 r. w Pracowni Multimediów oraz w Pracowni Fotografii na Wydziale Edukacji Wizualnej. Ukończyła także PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi, dyplom w 2007 r. w Pracowni Fotografii Kreacyjnej pod kierunkiem prof. Wojciecha Prażmowskiego na Wydziale Operatorskim i Produkcji Filmowej. Zajmuje się instalacją, sztuką video, fotografią oraz rzeźbą. W 1995 zdobywczyni II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym dla Szkół Artystycznych – Twórczość Młodych w Gdyni. W 2002 r. nominowana do nagrody na III Ogólnopolskim i II Międzynarodowym Przeglądzie Kina Niezależnego Jutro Filmu za film Sacrum. Uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych (m.in. na 8. Międzynarodowych Targach Sztuki Współczesnej, St’art 2004, w Strasburgu)

Artur Przebindowski – ur. 1967 r. w Chrzanowie. Absolwent ASP w Krakowie, dyplom w 1993 r. w pracowni prof. Romana Banaszewskiego. Cechą charakterystyczną jego malarstwa jest przemyślana konstrukcja obrazu, wielopłaszczyznowość, przenikanie się i dopełnianie wielu perspektyw i planów. Laureat Grand Prix w konkursie malarskim Prysznic – narodziny przyjemności w Bad Zwischenahn w Niemczech (1998 r. ), zdobywca Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na XXIII Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie (2010 r.), wyróżnienia na 40. Biennale Malarstwa Bielska Jesień (2011 r.). Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Józef Szymura – ur. 1961 r. w Tarnowskich Górach. Absolwent Wyższego Studium Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Autor zdjęć do wielu filmów dokumentalnych, m.in. : Schizofrenii i Po tamtej stronie Vity Żelakeviciute, Daszy i 8 deko do złota Barbary Pawłowskiej. Uczestnik 7 wypraw do: Wenezueli, Brazylii, Ekwadoru i Peru, Tajlandii, Etiopii, Izraela i na Madagaskar jako autor zdjęć do cyklu reportaży podróżniczych Wojciecha Cejrowskiego Boso przez świat oraz wyprawy na Syberię, gdzie zrealizował zdjęcia do cyklu dokumentalnego Polacy na Syberii Jadwigi Nowakowskiej. Wcześniej brał udział w warsztatach fotografii elementarnej w Starym Gierałtowie, prowadzonych przez Jerzego Olka i w ekspozycji Poszukiwanie Continuum w galerii Foto-Medium-Art we Wrocławiu. Uczestnik wielu wystaw fotograficznych.

Doświadczając miasta
W ramach 23. Festiwalu Mediów w Łodzi Człowiek w Zagrożeniu
Wernisaż: 20 listopada 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 31 grudnia 2013 roku
Muzeum Kinematografii
plac Zwycięstwa 1
Łódź

Dodaj komentarz