• 2013-11-14

Akademia Fotografii i Przedsiębiorczości ujawnia Dyplomy 2013

Od 14 listopada w łódzkiej Galerii Imaginarium będzie można oglądać wystawę słuchaczy Akademii Fotografii i Przedsiębiorczości w Białymstoku pt. Dyplomy 2013.

Fot. Piotr Seliga (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Piotr Seliga (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prace dyplomowe słuchaczy Akademii Fotografii i Przedsiębiorczości w Białymstoku to podsumowanie i uwieńczenie dwuletniego okresu kształcenia. Powstały one podczas seminariów dyplomowych prowadzonych przez wybranych promotorów: Michała Hellera – Pracownia Reportażu – Dyplomy Katarzyny Sidorowicz, Anny Grabowskiej. Grzegorza Jarmocewicza – Pracownia Kreacyjnych Technik Fotograficznych – Dyplomy Moniki Tryzno-Nowackiej, Adrianny Ciborowskiej. Pracownia Fotografii reklamowej – Dyplom Agnieszki Bierko. Pracownia Intermedialna – Dyplom Łukasza Kuklińskiego. Tomasza Michałowskiego – Pracownia Klasycznych Tematów w Fotografii – Dyplomy Aleksandry Śmigielskiej, Rafała Kruszewskiego. Agnieszki Rayss – Pracownia Dokumentu – Dyplom Macieja Jencza.

Prezentowane fotografie to osobista wypowiedź młodych artystów, dotycząca obserwacji świata, często bardzo głębokich przeżyć, zobrazowania historii bliskich, jak i obcych osób. Każdy cykl opowiada o osobnej relacji, ukazującej tematy, o których często nie pamiętamy, których nie zauważamy, pomijamy lub nie jesteśmy w stanie wyrazić słowami, a tylko obrazem, który dogłębnie i z pieczołowitością przedstawiają nam autorzy zdjęć. Prezentowane ekspozycje dotykają tematów religii, odejścia w znaczeniu zapomnienia jak i przemijania. Emocji wynikających z obserwacji dnia codziennego. Zamknięcia człowieka w przestrzeni, dosłownie, jego bytu i zaznaczenia tego, że istnieje mimo, iż nie jest widoczny na fotografii.

To obrazy mówiące o nas, kim jesteśmy, jacy byliśmy, kim możemy się stać. Tematem przewodnim jest człowiek i jego jestestwo. Te wielowarstwowe wypowiedzi młodych fotografów, pozwalają zaobserwować różnorodność kierunków fotograficznych jakimi się posłużyli, a także zetknęli w procesie kształcenia. Odrębną formą przekazu posłużyli się autorzy dyplomów pracowni Intermedialnej czy Reklamowej. Tu główny nacisk został skierowany na relacje techniczno – warsztatowe oraz użytkowe zastosowanie fotografii (A. Bierko) w połączeniu z nowymi możliwościami technologiczno – programowymi. (Ł. Kukliński)

Akademia Fotografii i Przedsiębiorczości w Białymstoku jest szkołą dwuletnią i jako placówka edukacyjna ukierunkowała się na dwa etapy kształcenia. Pierwszym jest rozwój umiejętności twórczych, sposobu myślenia i postrzegania otaczającej rzeczywistości w inny sposób niż nauczeni byliśmy dotychczas. To zatrzymanie na szczegółach otaczającego nas świata, zauważanie niewidocznego kawałka egzystencji człowieka, interpretacja sztuki, poznawanie jej, rozwój zdolności manualnych i podstaw sprzętowych zawarte są w tematyce kształcenia. Kolejny etap nauki, poświęcony jest rozwojowi indywidualności słuchacza, odkryciu innych form wizualizacji poprzez wkroczenie w nowe media.

Rezultatem podsumowującym kształcenie w AFiP jest praca dyplomowa, przygotowana pod okiem wybranego promotora. Pracownie szkolne prowadzone są przez specjalistów czynnych zawodowo w zakresie fotografii, filmu i sztuki, posiadających doświadczenie pedagogiczne. Są to: Beata Hyży-Czołpińska, Grzegorz Dąbrowski, Michał Heller, Grzegorz Jarmocewicz, Radosław Krupiński, Tomasz Markowski, Tomasz Michałowski, Piotr Mojsak, Marta Pietruszko, Agnieszka Rayss, Jowita Wiśniewska, Wojciech Wojtkielewicz.

Dyrektor AFiP w Białymstoku: Monika Pańko
Kurator wystawy: Grzegorz Jarmocewicz

Akademia Fotografii i Przedsiębiorczości w Białymstoku, Dyplomy 2013
Wernisaż: 14 listopada 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 7 grudnia 2013 roku
Galeria Imaginarium
ul. Traugutta 18
Łódź

Dodaj komentarz