• 2013-11-13

Nagroda główna w Cottbus dla Psubrata

Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych 23. Festiwalu w Cottbus zakończonego 10 listopada, nagrodziło Marię Zbąską za film Psubrat – wspólną produkcję Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich i Wajda Studio.

„Psubrat”, reż. Maria Zbąska, fot. Studio Munka - SFP (źródło: materiały prasowe)

„Psubrat”, reż. Maria Zbąska, fot. Studio Munka - SFP (źródło: materiały prasowe)

W Psubracie, który w Cottbus miał międzynarodową premierę, jurorom szczególnie spodobała się ironiczna gra stylami i symbolami, połączenie komedii i opowieści o dojrzewaniu. W uzasadnieniu swojego werdyktu stwierdzili:

Niespodziewana groza punktu kulminacyjnego oraz wyważone zakończenie dobitnie udowadniają talent reżyserki. Nie możemy doczekać się jej kolejnych filmów.

Nagroda Główna w wysokości 2500 Euro została ufundowana przez Druckzone Cottbus.

Bohaterem filmu, będącego luźną adaptacją opowiadania Etgara Kereta Dziewczyna Corbiego, jest Panabi – kilkunastoletni chłopiec mieszkający na warszawskim osiedlu. Osiedlem rządzi Bocian – największy bandyta, który, jak to zwykle bywa, ma najładniejszą dziewczynę. Pech chce, że to właśnie w niej zakochuje się brat Panabiego. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, które dla Panabiego zawsze oznaczają nadciągającą katastrofę. W obsadzie znaleźli się m.in. Rafał Garnecki, Marek Kossakowski, Agnieszka Krukówna, Andrzej Chyra i Krzysztof Skonieczny.

Maria Zbąska i operator Krzysztof Wiśniewski z członkami jury, fot. Film Festival Cottbus

Maria Zbąska i operator Krzysztof Wiśniewski z członkami jury, fot. Film Festival Cottbus

Psubrat jest jedną z najnowszych, wspólnych produkcji Studia Munka – SFP i Wajda Studio, zrealizowaną w koprodukcji z Ucho Studio, Luks Film oraz Timecode. Film Marii Zbąskiej ma już na swoim koncie wyróżnienia, przyznane podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni oraz Warsaw Jewish Film Festival.

Festiwal Filmów Wschodnioeuropejskich w Cottbus odbywał się w dniach 5-10 listopada. Studio Munka prezentowało na nim oprócz Psubrata także trzydziestkę Aleksandry Terpińskiej Leszczu w niemiecko-polskim konkursie U18. W ramach marketu koprodukcyjnego Connecting Cottbus odbył się też pitching projektu kolejnej fabuły pełnometrażowej Studia Munka – Królewicz Olch Kuby Czekaja.

Na Festiwalu doceniono również film Bodo Koxa Dziewczyna z szafy, który zdobył Nagrodę dla Najlepszego Debiutu w wysokości 3000 Euro, ufundowaną przez Brandenburski Uniwersytet Techniczny w Cottbus.

23. Festiwal Filmów Wschodnioeuropejskich w Cottbus
5 – 10 listopada 2013 r.
Nagroda główna dla filmu Psubrat, reż. M. Zbąska

Dodaj komentarz