• 2013-11-13

Mo Yan podwójnie

13 listopada W.A.B. planuje premierę dwóch powieści Mo Yana, Noblisty z 2012 roku, zatytułowanych: Klan czerwonego sorga oraz Bum!

Mo Yan „Klan czerwonego sorga” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Mo Yan „Klan czerwonego sorga” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Klan czerwonego sorga to obejmująca trzy pokolenia opowieść o miłości, śmierci, odwadze i rodzinie, przedstawiona w serii migawek i retrospekcji, odmalowujących wydarzenia nieludzko okrutnego czasu w chińskiej historii, zapoczątkowanego w latach trzydziestych oporem Chińczyków wobec inwazji Japonii. Cztery rozdziały przedstawiające jak w kalejdoskopie wizję czterdziestu lat historii na tle krajobrazu chińskiej wsi, widzianej oczami jej ubogiego mieszkańca.

Klan czerwonego sorga stał się inspiracją dla nominowanego do Oscara filmu w reżyserii Zhang Yimou. Film został również nagrodzony Złotym Niedżwiedziem na festiwalu w Berlinie w 1988 roku. Klan czerwonego sorga (Hong gaoliang jiazu) został uznany przez chińskich czytelników za najlepszą powieść roku 1986.

Mo Yan „Bum!” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Mo Yan „Bum!” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Bum! to najnowsza powieść Mo Yana, którą krytycy porównywali do dzieł europejskich mistrzów mrocznego i absurdalnego humoru – Güntera Grassa czy Witolda Gombrowicza.

Luo Xiaotong, główny bohater, jest nowicjuszem w klasztorze. Opowiada staremu mnichowi o swoim okrutnym dzieciństwie i traumatycznym okresie dorastania. Według niego światem rządzą chciwość, seks i władza.

Ta zarazem śmieszna i okrutna powieść nie tylko nie daje jednoznacznych odpowiedzi na pytania, które stawia, ale pozostaje otwarta na wiele wręcz sprzecznych ze sobą interpretacji. Mo Yan zaś nadal jest mistrzem ukrytych aluzji oraz autorem opowiadającym przejmujące i pełne znaczeń historie.

Mo Yan – laureat Literackiej Nagrody Nobla 2012; naprawdę nazywa się Guan Moye, a jego pseudonim oznacza Ten, który nie mówi.

Mo Yan Klan czerwonego sorgaBum!
Premiera: 13 listopada 2013 roku
W.A.B.

Dodaj komentarz