• 2013-11-13

Marcin Sudziński o technice mokrej płyty kolodinowej

23 listopada w Księgarni Hiszpańskiej Elite we Wrocławiu Marcin Sudziński poprowadzi pokaz fotografii portretowej na szkle w technice mokrej płyty kolodionowej. Spotkanie odbędzie się w ramach Bruno Schulz Festiwal.

Fot. Marcin Sudziński, Autoportret (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Marcin Sudziński, Autoportret (źródło: materiały prasowe organizatora)

Portret na szkle będzie można wykonać na miejscu i odebrać go następnego dnia (zdjęcie musi wyschnąć z wody i werniksu). Na wykonanie fotografii potrzeba ok 15 minut, ale dobrze zarezerwować sobie 30 minut w razie gdyby trzeba było powtórzyć proces raz jeszcze. Grupowe fotografie są determinowane warunkami technicznymi w zaimprowizowanym atelier, dlatego preferowane będą sceny pojedyncze. Pokaz rozpocznie się o godzinie 11.00.

W roku 1851 brytyjskie pismo The Chemist publikuje informacje o nowym wynalazku fotograficznym, który został oddany światu przez Frederick’a Scott’a Archer’a. Proces ten został nazwany mokrą metodą kolodionową. Odtąd nieprzerwanie przez podnad pół wieku metoda kolodionowa stosowana była tam, gdzie zdołała dotrzeć fotografia. Właśnie w tej technice powstawały na Krymie pierwsze wojenne fotografie, dzięki niej w Stanach Zjednoczonych Ameryki fotografia spopularyzowała się wśród najmniej zamożnych warstw społeczeństwa i zyskała miano demokratycznego medium. Co sprawia, że w epoce fotografii cyfrowej kolodionowe obrazy budzą takie emocje? Co sprawia, ze artyści i miłośnicy dawnych technik z uporem mierzą się z wszelkimi trudnościami, jaki stawia ten proces, aby w końcu osiągnąć upragnione zdjęcie?–

Marcin Sudziński pokaz fotografii
Spotkanie odbędzie się 23 listopada 2013 roku
Księgarnia Hiszpańska Elite
Wrocław

Dodaj komentarz