• 2013-11-13

Refleksy i refleksje. Czesław Zuber w Krośnie

W krośnieńskim Centrum Dziedzictwa Szkła, od 14 listopada do 24 lutego będzie można oglądać prace Czesława Zubera. Krosno jest ostatnim przystankiem na trasie ekspozycji.

Czesław Zuber (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czesław Zuber (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czesław Zuber tworzy szkło od 40 lat. Początkowo zajmował się projektowaniem szkła użytkowego. W 1982 r. przeniósł się na stałe do Paryża, gdzie zaczęła się jego przygoda ze szklaną sztuką. Przez lata wypracował swój styl, który przyniósł mu międzynarodowy rozgłos. Dziś należy do światowej ekstraklasy artystów szkła, a jego prace znaleźć można w kilkudziesięciu słynnych muzeach i galeriach na całym świecie.

Choć twórczością Zubera zachwyca się cały świat, w Polsce jest ona bardzo mało znana. Wprawdzie kilka dzieł artysty znajduje się na stałe w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, jednak jego ostatnia wystawa w kraju miała miejsce ponad 30 lat temu. Było to zanim powstały prace, dzięki którym Zuber stał się sławny. Właśnie dlatego ekspozycja zatytułowana Refleksy i refleksje jest tak ważnym wydarzeniem dla miłośników sztuki w Polsce. Zgromadzono na niej 25 eksponatów oraz kilkadziesiąt zdjęć pokazujących dzieła artysty.

Centrum Dziedzictwa Szkła, zainspirowane pracami artysty, postanowiło wprowadzić do wystawy element zachęcający widzów do dzielenia się swoimi wrażeniami. Jedna ze ścian sali wystawowej zamieni się w miejsce, na którym zwiedzający będą mogli wyrazić swoje odczucia dotyczące ekspozycji i twórczości Zubera. Swoje refleksje wyrazić będzie można za pomocą markerów o takich samych kolorach, po jakie najczęściej sięga artysta. Cel akcji wyjaśnia Hanna Wajda-Lawera, kuratorka wystawy:

Nasza, nawiązująca do tytułu wystawy, ściana refleksji zachęcać ma zwiedzających do śmielszego dzielenia się swoimi opiniami na temat tego, co widzą w muzeach czy galeriach. Ekspozycja prac Czesława Zubera sprzyja temu, gdyż obok niej nie da się przejść obojętnie.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek 14 listopada, o godzinie 17.30 w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.

Refleksy i refleksje
Czesław Zuber
Kuratorka: Hanna Wajda-Lawera
Wystawa potrwa od 14 listopada 2013 r. do 24 lutego 2014 r.
Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

Dodaj komentarz