• 2013-11-13

Opolska Jesień Literacka trwa

Do 16 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu można jeszcze uczestniczyć w spotkaniach, wystawach i prelekcjach w ramach XI Opolskiej Jesieni Literackiej.

XI Opolska Jesień Literacka – plakat (źródło: materiały prasowe)

XI Opolska Jesień Literacka – plakat (źródło: materiały prasowe)

Odbyły się już spotkania z Andrzejem Nowakowski, Ryszardem Krynickim, Ewą Lipską, Angeliką Kuźniak, Tomaszem Różyckim. W programie jeszcze m.in.:

21 listopada o godz. 17.00 w MBP pojawi się Małgorzata Rejmer, laureatka głównej nagrody w konkursie Planete Doc Review na reportaż (2008), by opowiedzieć czytelnikom o swoim najnowszym reportażu Bukareszt. Kurz i krew. Bukareszt Rejmer to miasto największych paradoksów, miasto hipnotyzujące swym eklektyzmem i bałaganem, miasto nie szczędzące swym mieszkańcom brzydoty, a jednocześnie zaszczepiające w nich niewysłowioną tęsknotę za swoim obrazem. Z opowieści Rejmer oraz relacji osób, które spotyka podczas swej podróży wyłania się obraz miasta mozaiki, którego nie da się jednoznacznie ocenić.

W podróż do Rosji zabierze uczestników Barbara Włodarczyk, dziennikarka TVP, która zadebiutowała w tym roku w świecie pisarskim reportażem Nie ma jednej Rosji. Włodarczyk od lat zajmowała się tematyką krajów byłego ZSRR, stworzyła autorski cykl reportaży Szerokie tory o codziennym życiu na Wschodzie i była korespondentką TVP w Moskwie. Jej reportaż to podróż w głąb Rosji, jakiej nie znamy. Włodarczyk odwiedza stolicę i wyrusza do najmniejszych wsi i miasteczek, by przedstawić historie zamieszkujących je ludzi. Z autorką będzie można spotkać się we wtorek 26 listopada o godz. 17.00.

Wojciech Nowicki to znany fotograf i recenzent kulinarny, który na co dzień mieszka i tworzy w Krakowie. Pochodzi z Opola. W 2011 roku jego książka Dno oka. Eseje o fotografii znalazła się w finale Nagrody Nike, a w tym roku pisarz po raz pierwszy daje się poznać jako autor prozy w formie wspomnień, pamiętnika. W Salkach Nowicki stara się odkryć korzenie swoich kresowych przodków, którzy po drugiej wojnie światowej zostali przesiedleni na tereny Opolszczyzny. Jako dziecko przysłuchiwał się traumatycznym wspomnieniom członków swojej rodziny z czasów wojny, słuchał o ich cierpieniach, obawach i krzywdach. W takim właśnie środowisku wykształcił w sobie poczucie wykorzenienia, nieprzynależności, wołającą o wypełnienie pustkę. W trakcie nieustannej włóczęgi stara się on odnaleźć swoje „ja” rozsiane w różnych częściach świata. Błąkając się po świecie, odkrywa kolejne salki, czyli pokoje na poddaszu, na poddaszu domu historii własnej rodziny oraz wspomnień na jej temat. Czy uda mu się w końcu odnaleźć miejsce spoczynku? O nieustanną wędrówkę, wieczną tęsknotę za utraconym miejscem będzie można zapytać autora 14 listopada o godz. 17.00. Spotkanie poprowadzi Tomasz Różycki.

Ja to ja, robię to tak, jak umiem, po swojemu – tak o swojej twórczości mawia Irena Wyczółkowska, opolska poetka, która będzie gościem Jesieni Literackiej 19 listopada o godz. 17.00. Jacek Gutorow i Bartosz Suwiński zapytają ją o najnowszy tomik Portret z duszą na ramieniu. To już jedenasta publikacja poetki, która debiutowała w latach pięćdziesiątych po czym zamilkła na ćwierć wieku. Dziś tę ciszę tłumaczy twórczym wyczerpaniem, przekonaniem, że powiedziała już wszystko, co miała powiedzieć. Kolejne pragnienie lirycznej wypowiedzi narodziło się w niej na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych – wszak poetą się nie jest, ale się bywa.

28 listopada gościem MBP będzie Agnieszka Wolny-Hamkało. W Zaćmieniu, swoim debiucie powieściowym, śmiało porusza się po ścieżkach popkultury, bawi się pojęciem kobiecej seksualności, tropi absurdy, obserwuje perwersje. Jej bohaterka jest byłą policjantką, wyzwoloną i niezależną. Jak zapowiada wydawca, Ewa będzie polskim wcieleniem Lary Croft – nieprzewidywalnym i dążącym ku samozatraceniu. Ku zaćmieniu. A co się stanie, gdy taka silna i niezależna kobieta zacznie pracę w wydawnictwie literackim? Będzie niekonwencjonalnie i nieobliczalnie, to pewne.

Tegoroczną Opolską Jesień Literacką zakończy spotkanie z Radosławem Wiśniewskim – poetą prawdziwie zaangażowanym. Redaktor naczelny czasopisma literackiego Red. walczy o prawo głosu dla tych, którym odmawia się wolności słowa i przekonań. Od 2009 roku jest zaangażowany w projekt Poeci dla Tybetu, mający na celu wspieranie uciśnionych. W ramach akcji 34 autorów stworzyło tomik poezji prezentujący różne obrazy Tybetu. Radosław Wiśniewski jest autorem takich zbiorów wierszy jak Nikt z przydomkiemAlbedo czy NeoNeo. Opowie o nich 16 grudnia o godz. 18.00.

XI Opolska Jesień Literacka
Od 5 listopada do 16 grudnia 2013 roku
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu

Dodaj komentarz