• 2013-11-12

Zagraj literaturą w filmie, teatrze i radiu

Najnowsza oferta organizatora Portu Literackiego to propozycja dla osób zajmujących się adaptacjami filmowymi, teatralnymi oraz radiowymi. Wydarzenie towarzyszy 20. edycji Portu Literackiego, zaplanowanej na kwiecień 2015.

„Zagraj literaturą” (źródło: materiał prasowy)

„Zagraj literaturą” (źródło: materiał prasowy)

Zagraj literaturą to kolejny obok Nakręć wiersz i Komiks wierszem konkurs Biura Literackiego, który angażuje w bezpośrednią pracę z utworem literackim przedstawicieli różnych dziedzin sztuki. Organizatorzy konkursu czekają na scenariusze etiud i filmów, spektakli i widowisk teatralnych oraz radiowych słuchowisk opartych na blisko czterystu książkach, które ukazywały się w latach 1996–2014 przy okazji kolejnych edycji Portu Literackiego. Autorzy najciekawszych pomysłów na adaptację filmową, teatralną lub radiową liczyć będą mogli na nagrody o łącznej wysokości 10 tysięcy złotych oraz prezentację zwycięskiej realizacji podczas jubileuszowej edycji Portu Literackiego.

Realizowany od blisko dwóch dekad festiwal Biura Literackiego to wciąż najważniejsze od lat literackie wydarzenie w Polsce. Impreza wyznacza standardy scenicznych prezentacji poezji i prozy, eksperymentując z formułą wieczoru autorskiego na niespotykaną dotąd skalę. Od performerskich wydarzeń w latach 90. (wieczory w zakładzie fryzjerskim i czytania w trakcie… smażenia naleśników) po rozbudowane formy z muzyką graną na żywo, wizualizacjami i akcentami teatralnymi.

Obok prezentacji najciekawszych polskich i zagranicznych twórców (już ponad pięciuset, w tym tak znanych, jak Laurie Anderson i Herta Müller) swoje pierwsze koncerty w Porcie zagrały m.in. Strachy na Lachy i Őszibarack. Tu powstawały niezapomniane widowiska i spektakle, pierwsze poetyckie slamy. Dzisiaj nieomal wszystkie realizowane w Polsce literackie festiwale w mniejszym lub większym stopniu inspirują się i korzystają z doświadczeń Portu Literackiego.

W Banku książek i tekstów konkursu Zagraj literaturą znalazło się ponad dwieście pozycji. Wśród nich pięćdziesiąt książek nominowanych do najważniejszych polskich literackich nagród i piętnaście, które wyróżnione były m.in. Nike, Gdynią i Silesiusem. Przeważają w tym zestawie zbiory poetyckie, nie brakuje także książek z serii Proza i Teatr. Tylko nieliczne z nich miały już swoje filmowe, teatralne i radiowe adaptacje.

W skład trzyosobowego jury, które oceni scenariusze i literackie adaptacje festiwalowych książek, wchodzą: poeta, krytyk literacki, aktor, reżyser, pedagog, związany od lat z Biurem Literackim i Portem – Bogusław Kierc; dziennikarka, redaktorka, historyk teatru – Jolanta Kowalska; rysownik, dizajner, muzyk, niezależny kurator – Jakub Woynarowski.

Prace konkursowe, po wcześniejszej rezerwacji pozycji książkowej i zgłoszeniu udziału, należy złożyć: w pierwszym etapie do 31 stycznia 2014, drugim do 30 maja 2014, trzecim do 15 października 2014 drogą listowną.

Zagraj literaturą
Do 15 października 2014 roku
Biuro Literackie

Dodaj komentarz