• 2013-11-12

Perwersyjny przewodnik po ideologiach

6 grudnia polską premierę będzie mieć Perwersyjny przewodnik po ideologiach Sophie Fiennes, według scenariusza oraz z udziałem Slavoja Žižka.

„Perwersyjny przewodnik po ideologiach”, reż. Sophie Fiennes (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Perwersyjny przewodnik po ideologiach”, reż. Sophie Fiennes (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Geniusz, szaleniec, klown, radykalny lewak – tak mówi się o Slavoju Žižku, jednym z najciekawszych i najpopularniejszych myślicieli naszych czasów. Ten filozof, psychoanalityk, autor ponad kilkudziesięciu książek, traktujących o popkulturze, polityce, ekonomii, czy militarnych konfliktach jest także wytrawnym znawcą i miłośnikiem kina. Dał temu wyraz w głośnym dokumencie Z-Boczona historia kina.

Po 6 latach od premiery tamtego filmu Žižek wraca do współpracy z reżyserką Sophią Fiennes, by tym razem w prowokacyjny sposób spojrzeć na naszą rzeczywistość i kształtujące ją ideologie. Žižek przygląda się im pod lupą i punktuje to, co mają nam do zaproponowania: liberalizm, komunizm, nazizm, kapitalizm i katolicyzm. Uświadamia, jak każda z tych ideologii manipuluje naszymi pragnieniami i marzeniami. A wszystko to zilustrowane jest błyskotliwie i prowokacyjnie dobranymi fragmentami takich klasyków kina, jak m.in. Szczęki, Brazil, M.A.S.H, czy Titanic.

Perwersyjny przewodnik po ideologiach to inteligentna, dowcipna i erudycyjna analiza wszelkich -izmów, kształtujących nasze systemy wierzeń i zachowań. Najbardziej pobudzający intelektualnie film ostatnich lat.

Perwersyjny przewodnik po ideologiach
Reżyseria: Sophie Fiennes
Scenariusz: Slavoj Žižek
W roli głównej: Slavoj Žižek
Dystrybucja: Gutek Film
W kinach od 6 grudnia 2013 r.

Dodaj komentarz