• 2013-11-12

Przegląd przedstawień nowego polskiego teatru

Od 8 do 15 grudnia w Krakowie odbywać się będzie 6. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia. Festiwal daje widzom szansę zobaczenia w ciągu jednego tygodnia najciekawszych sztuk sezonu, z teatrów z całego kraju.

6. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia (źródło: mat. prasowe)

6. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia (źródło: mat. prasowe)

W tegorocznym konkursie uwzględnione zostały przedstawienia wyprodukowane przez teatry w: Gdańsku, Opolu, Wałbrzychu, Szczecinie, Wrocławiu, Kielcach, Warszawie, Bydgoszczy i Krakowie, które ubiegać się będą o nagrodę główną w wysokości 50 tys. złotych. Jednym z tegorocznych spektakli Boskiej Komedii będzie przedstawienie austriackiej noblistki, Elfriede Jelinek, z którym zmierzyły się dwie reżyserki: Maja Kleczewska (Podróż zimowa) i Ewelina Marciniak (Amatorki). Fakt, iż polscy reżyserzy sięgają po niesceniczną twórczość Jelinek świadczy o ewolucji teatralnego języka, który w coraz bardziej wyrafinowany sposób zmaga się z najeżonymi od metafor tekstami badającymi granice ludzkiego upodlenia i zła, jakie sobie nawzajem wyrządzamy.

Kolejnym tematem powtarzającym się w konkursowej selekcji jest popkultura wraz z reprodukowanymi przez nią obrazami. Odczarować lynchowskiego demona spróbuje Radek Rychcik w inspirowanym motywami Miasteczka Twin Peaks Diable, zaś Paweł Passini w spektaklu Morrison/Śmiercisyn zaprezentuje swoją interpretację losów wyklętego poety ery rock and rolla. Fascynacja karierą gwiazd rocka wraz z jej konsekwencjami jest także tematem wrocławskiego przedstawienia Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego Courtney Love, w którym usłana heroiną era grunge’u zostaje zestawiona z raczkującym polskim show-biznesem lat 90-tych.

Podobnie jak podczas zeszłorocznej edycji, tegoroczne spektakle konkursowe zmagają się z tematami religijności i mistycyzmu. Dialog z polską obrzędowością uwikłaną w katolicki dyskurs podejmuje Marcin Liber w kontrowersyjnym i bardzo mocnym Na Boga!. Metafizyczny niepokój związany ze śmiercią staje się także głównym tematem Nietoperza Kornéla Mundruczó. Reżyser w bardzo przenikliwy sposób dotyka tematu eutanazji oraz kwestii moralnych dotyczących wolności wyboru i tego, kto może sprawować władzę nad ludzkim życiem.

W Konkursie Polskim nie mogło także zabraknąć najnowszej produkcji Krzysztofa Warlikowskiego, inspirowanego głośnym i obyczajowo odważnym filmem Shortbus, Kabaretu Warszawskiego. Ponadto w INFERNO będzie można zobaczyć również wysmakowaną plastyczną wizję Agaty Dudy-Gracz w spektaklu Ja, Piotr Rivière, skorom już zaszlachtował swoją matkę, swojego ojca, siostry swoje, brata swojego i wszystkich sąsiadów swoich…, eksperymentalny performans Michała Zadary Chopin bez fortepianu, Do Damaszku Jana Klaty oraz Carycę Katarzynę Wiktora Rubina.

Konkursowi będą towarzyszyć inne wydarzenia teatralne: prapremiera sztuki Mateusza Pakuły Smutki Tropików w reżyserii Pawła Świątka; showcase krakowskich przedstawień (PURGATORIO): Macabra Dolorosa Pawła Szarka z Teatru Nowego, Postrzał Dariusza Starczewskiego będący produkcją offowej Sceny Pokój oraz Zabójca z Teatru Ludowego oraz wybrane produkcje z Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego (festiwalowe PARADISO): Pływalnia pod opieką pedagogiczną Krystiana Lupy, Niech no tylko zakwitną jabłonie, spektakl muzyczny na podstawie tekstów Agnieszki Osieckiej w reżyserii Wojciecha Kościelniaka, Koło kwintowe Aleksandry Popławskiej i Love & Information Moniki Strzępki z wrocławskiej filii PWST.

6. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia
od 8 do 15 grudnia 2013 roku
Kraków

Dodaj komentarz