• 2013-11-12

Michał Frydrych w totalnej przestrzeni tekstu

Łagodne przejście od opowiadania do rzucania cienia to tytuł najnowszego projektu Michała Frydrycha przygotowanego dla Miejsca Projektów Zachęty w Warszawie. Będzie on dostępny dla zwiedzających od 12 listopada do 6 stycznia.

Michał Frydrych, wystawa dla Miejsca Projektów Zachęty w Warszawie, grafika (źródło: materiały prasowe galerii)

Michał Frydrych, wystawa dla Miejsca Projektów Zachęty w Warszawie, grafika (źródło: materiały prasowe galerii)

Artysta stworzył dzieło totalne zawłaszczające ściany, okna, sufit, podłogę oraz przestrzeń wewnętrzną pierwszego piętra galerii. Na czarno-biały, szachownicowy ornament nałożył niebieskie i czerwone formy o obłych kształtach, które przy bliższym oglądzie okazują się literami — słowami — krótszymi i dłuższymi tekstami. Surowa geometria tła kontrastuje z psychodeliczną miękkością słów.

Widz niemal dosłownie zatapia się w języku, zdaniach, jak mówi artysta, w przestrzeni totalnej tekstu. Słowa stają się formą przestrzenną. W umieszczonym na ścianie czy zawieszonym w przestrzeni kształcie uważny odbiorca rozpozna narrację. Teksty są zwykle ciągiem metafor, wrażeniowym zapisem odczuć i stanów wewnętrznych autora (podmiotu malarsko-lirycznego), przypominają poezję wizualną, choć od słowa poezja artysta się odżegnuje.

Wnętrze galerii jest równomiernie oświetlone jaskrawym, zimnym światłem, co dodatkowo unifikuje przestrzeń i — paradoksalnie — powoduje u widza hipnotyczne poczucie jej rozwibrowania i odrealnienia. W skrajnym przypadku można mówić o całkowitym zjednoczeniu z dziełem. Artysta nazywa ten zespół odczuć wrażeniami, które napotyka się, wnikając w środek przedmiotu sztuki o nieznanej materialnej realizacji. Otwarcie na dzieło to punkt wyjścia do odbioru instalacji Michała Frydrycha. Następny punkt sam autor nazywa wpuszczeniem dzieła do wyobraźni.

Wystawa w MPZ to rodzaj działającego na zmysły totalnego environment. Frydrych analizuje świat od strony języka, dostrzegając jednocześnie siłę oddziaływania obrazu. Jego ostatnie projekty konsekwentnie zacierają granice między tymi dziedzinami.

Michał Frydrych, ur. 1980 w Warszawie, absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendysta Programu Erasmus w pracowni Daniela Richtera na Universität der Künste w Berlinie. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Łagodne przejście od opowiadania do rzucania cienia
Michał Frydrych 
Kuratorka: Magda Kardasz
Miejsce Projektów Zachęty w Warszawie, ul. Gałczyńskiego 3
Otwarcie: 12 listopada 2013 r., godz. 19.00
Wystawa potrwa do 6 stycznia 2014 r.

Dodaj komentarz