• 2013-11-12

Zbiory Galerii Arsenał z lat 1965-1989 w nowej odsłonie

Od 10 stycznia w Galerii Arsenał w Białymstoku będzie można oglądać wystawę pt. Materialność i wartość dzieła sztuki, w ramach której zostaną w całości pokazane zbiory Kolekcji I tworzonej w latach 1965-1989.

Magazyn dzieł sztuki Galerii Arsenał w Białymstoku, fot. Maciej Zaniewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magazyn dzieł sztuki Galerii Arsenał w Białymstoku, fot. Maciej Zaniewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa podejmie dwa podstawowe zagadnienia nieodłącznie związane ze sztukami plastycznymi: materialności dzieła i jego wartości. Gest pokazania zbioru w całości ma na celu m.in. prezentację ogromu kolekcji i jej obecnego stanu. Wystawa przypomni ważne wątki z historii galerii z łatwością dające się odczytać w kolekcji – współpracę z białostockim oddziałem Związku Artystów Plastyków, oraz cyklicznie współorganizowane przez Biuro Wystaw Artystycznych w Białymstoku Plenery Białowieskie.

Ważną częścią prezentacji, która oprócz sztuki obejmie również dokumenty księgowe, będzie zbudowanie napięcia pomiędzy biurokracją i sztuką oraz refleksja nad następującymi sprawami: czy i dlaczego obiekty sztuki wytrzymują próbę czasu, czym jest artystyczna i materialna wartość; oraz jakie są metody instytucjonalne i przepisy prawne dotyczące ochrony dziedzictwa przeszłości.

Kurator: Michał Jachuła

Materialność i wartość dzieła sztuki
Wernisaż: 10 stycznia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 9 lutego 2014 roku
Galeria Arsenał
ul. A. Mickiewicza 2
Białystok

Dodaj komentarz