• 2013-11-12

Katowickie Prezentacje Biblioteczne książki dziecięcej

15 listopada w Bibliotece Śląskiej w Katowicach odbędą się Katowickie Prezentacje Biblioteczne. Ich celem jest przede wszystkim promocja książki dziecięcej, integracja środowiska bibliotekarskiego na Śląsku i wymiana doświadczeń zawodowych.

Katowickie Prezentacje Biblioteczne – plakat (źródło: materiały prasowe)

Katowickie Prezentacje Biblioteczne – plakat (źródło: materiały prasowe)

Od kilku lat listopad jest na Śląsku miesiącem spotkań ludzi związanych z książką dla dzieci – pisarzy, ilustratorów, bibliotekarzy, nauczycieli, studentów i wydawców. Dzieje się tak za sprawą cyklicznej imprezy Katowickie Prezentacje Biblioteczne. W czasie poprzednich edycji w Bibliotece Śląskiej gościły największe autorytety związane z książką dla dzieci i młodzieży, m.in. Wanda Chotomska, Marta Fox, Joanna Olech, Bohdan Butenko, Edward Lutczyn, Grzegorz Kasdepke, Grzegorz Gortat, Dariusz Rekosz, Agnieszka Tyszka, Kazimierz Szymeczko, Stasys Eidrigevičius. Fragmenty książek czytały gwiazdy estrady i ekranu, m.in. Małgorzata Foremniak, Laura Łącz, Emilia Krakowska, Lech Janerka, Maciej Orłoś, Artur Barciś, Stanisław Mikulski, Ewa Szykulska, Henryk Gołębiewski i Jarosław Kret. Podczas imprezy (na specjalnie przygotowanych stoiskach) najciekawsze formy pracy z młodym czytelnikiem prezentują biblioteki publiczne z województwa śląskiego. Zawsze też obecni są wydawcy, którzy przedstawiają ofertę wydawniczą dla najmłodszego odbiorcy.

Tym razem, z okazji przypadającego Roku Juliana Tuwima, rozegra się swoisty pojedynek literacki, który być może przyniesie odpowiedź na pytania: czy dzisiaj Tuwim jest wciąż niedoścignionym mistrzem żartu, precyzji słowa i ekspresji oraz czy jego twórczość jest atrakcyjna dla młodych czytelników? Do pojedynku z kunsztem językowym Tuwima zaproszeni zostaną pisarze skupieni wokół łódzkiego wydawnictwa Literatura, które wydało w tym roku książkę Tuwimowo, będącą hołdem złożonym Poecie. W samo południe (pora kojarzona z pojedynkami) popularna aktorka Joanna Brodzik wraz z uczniami katowickich szkół przeczyta znane wszystkim wiersze Juliana Tuwima. Odbędzie się także spektakl lalkowo-aktorski z muzyką i śpiewem na żywo Plenerowego Teatru Tuwima z Łodzi. Scenografią do przedstawienia Tuwimowskich treści będzie Mobilny Słup Ogłoszeniowy – interaktywna instalacja z pogranicza sztuki współczesnej, łącząca elementy historii, tradycji i dziedzictwa kulturowego Łodzi. Na warsztaty dotyczące twórczości Tuwima zaproszone zostaną dzieci i młodzież, aby wspólnie za pomocą różnorodnych technik plastycznych ukazać nastrój, treści i przesłania płynące z poezji, a inspiracją będą cykle poetyckie, poematy i wiersze Poety. Warsztaty poprowadzą Sylwia Liszka i Agnieszka Wozowicz ze Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie. Imprezę poprowadzi prezenter telewizyjny Tomasz Zubilewicz.

Katowickie Prezentacje Biblioteczne
15 listopada 2013 roku, godz. 11.00
Biblioteka Śląska w Katowicach

Dodaj komentarz